Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Badanie jest obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców Polski, w tym seniorów. To właśnie dla nich, Główny Urząd Statystyczny przygotował wykaz porad obejmujących bezpieczne spisanie się, bez większych przeszkód.
Strona www.spis.gov.pl ma służyć pomocą i dostarczać wskazówek, z którymi warto się zapoznać przystępując do Narodowego Spisu Powszechnego. Podajemy je poniżej:
- Jeśli nie możesz spisać się samodzielnie przez Internet, zadzwoń na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i wybierz bezpieczny spis przez telefon.
- Chcąc skorzystać ze stanowiska do samospisu w gminie, pamiętaj o pandemii i aktualnych obostrzeniach. Zadzwoń i sprawdź, na jakich zasadach działa punkt spisowy.
- Podczas wypełniania formularza na stronie spis.gov.pl, uważnie i bez pośpiechu czytaj pytania i odpowiedzi.
- Sprawdź zaznaczone odpowiedzi i wpisane informacje, zanim przejdziesz na kolejną stronę formularza.
- Zastanów się, czy na pewno spisałeś współmieszkańców – zwłaszcza dzieci i osoby przebywające za granicą, ale nadal zameldowane pod twoim adresem.
- Osoby pełnoletnie, których nie spisałeś będą mogły zrobić to same. Poinformuj je o tym.
- Jeśli zostałeś spisany przez współmieszkańca (małżonka), nie musisz logować się już do aplikacji spisowej – twoje dane są już w systemie.
- Pamiętaj! Jeśli na końcu spisu potwierdzisz poprawność przekazanych danych, po zamknięciu aplikacji nie masz możliwości ich poprawienia.
- Jeśli wśród twoich bliskich, sąsiadów, znajomych są osoby starsze, które nie posiadają komputera, pomóż im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy.
- Jeśli spisałeś się przez Internet (w domu lub punkcie spisowym) albo poprzez infolinię spisową, zrealizowałeś tym samym swój obowiązek udziału w spisie i nikt nie ma prawa do ciebie dzwonić w tej sprawie.
W tym roku podstawową formą udziału w badaniu jest samospis internetowy. To prosty i bezpieczny sposób, bez wychodzenia z domu.
Na stronie www.spis.gov.pl dostępna jest aplikacja, która zawiera formularz spisowy, mający za zadanie przeprowadzić zainteresowanych krok po kroku przez całą procedurę.
Osobom, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, pomóc może ktoś z rodziny.
„Dla osób, które nie posiadają w domu komputera lub Internetu, Miasto Poznań przygotowało dwa punkty, gdzie można dokonać samospisu i uzyskać wsparcie w wypełnieniu internetowego formularza. Pierwszy znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, drugi w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Punkty działają w reżimie sanitarnym. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt)” – informuje Miasto.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.