Autor: Martyna Sergiel
Dzisiaj, tj. 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi (Earth Day).
Ponadto, Organizacja Narodów Zjednoczonych wybrała tę datę na Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Dzień Ziemi – coroczny event obchodzony po to, by szerzyć ochronę środowiska i edukację ekologiczną.
Idea obchodów Dnia Ziemi narodziła się już w 1970 r. za sprawą amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
Wydarzeniem, które sprowokowało do zainicjowania tego święta stała się katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie ze statystykami, z platformy wiertniczej wyciekło wówczas do oceanu kilkaset tysięcy galonów paliwa, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na bardzo długi czas.
22 kwietnia 1970 roku miał miejsce pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast parę miesięcy później stworzono Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska.
W skutek tego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o różnorodne środowisko naturalne.
Obchody są okazją, by zatrzymać się chwilę i zastanowić się nad przyszłością naszego globu.
Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi skupiają się wokół innej tematyki.
W 2015 r. były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. W kolejnych edycjach hasłami przewodnimi zostały: w 2016 r. – „Z energią zmieńmy źródła”, w 2017 r. – „W kierunku natury”, w 2018 r. – „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych”, natomiast w roku minionym – „Chrońmy nasze gatunki”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Działanie na rzecz klimatu”.
W ramach obchodów Dnia Ziemi, odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi konferencje czy akcje sprzątania świata.
Cel pozostaje zawsze ten sam: promowanie proekologicznych postaw wśród ludzi, tworzenie sieci wspólnej odpowiedzialności, wzrost świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu.
To także na pewno dobra okazja, by szerzyć świadomość wpływu, jaki człowiek wywiera na przyrodę. Zaliczyć można do tego: zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.
Mamy tylko jeden świat i nie możemy go niestety wymienić na nowszy „model”.
Z tej racji musimy robić wszystko, co w naszej mocy, by troszczyć się o naszą planetę.
Za portalem www.gov.pl przedrukowuję kilka rad, jak dbać o dobro Planety Ziemi:
- Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo;
- Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać;
- Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi, dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach;
- Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
Opracowano na podstawie: https://www.gov.pl/web/rdos-gorzow-wielkopolski/zbliza-sie-dzien-ziemi.