Przejdź do treści

Akcja „Podziel się guzikiem” towarzysząca obchodom Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Grafika z napisem osiemdziesiąta rocznica zbrodni katyńskiej

Autor: Tomasz Wojczak

Drodzy Czytelnicy, przypominamy Wam, że w dniu 13 kwietnia, tak jak co roku będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Obchody mają na celu upamiętnienie dwudziestu dwóch tysięcy Polaków zamordowanych przez sowietów w Katyniu, w ramach zaplanowanej brutalnej akcji mającej na celu eksterminację polskich elit. Ofiarami sowieckiej zbrodni byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy,  uczeni i  artyści.

W roku bieżącym Narodowe Centrum Kultury po raz kolejny, we współpracy z Muzeum Katyńskim realizuje akcję społeczną zatytułowaną „Podziel się guzikiem”. Inicjatywę tę zapoczątkowało Narodowe Centrum Kultury w 2007 roku. Omawiana kampania społeczno-edukacyjna ma na celu upamiętnienie naszych rodaków, którzy zostali brutalnie zamordowani w katyńskich lasach. Symbolem omawianego przedsięwzięcia jest replika guzika z munduru polskiego oficera, który znalezionego w Katyniu. Znak ten stał się rozpoznawalnym w przestrzeni publicznej nośnikiem pamięci o Polakach zamordowanych w Katyniu, zbrodniach komunistycznego reżimu i jednym z symboli pamięci zbiorowej wszystkich Polek i Polaków.

W marcu i kwietniu bieżącego roku do osób i organizacji z całego kraju, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w kampanii “Podziel się guzikiem”  wysyłano specjalne przypinki – guziki katyńskie. Uczestnictwo w przedsięwzięciu polega na:

  • zrealizowaniu lokalnej akcji „Podziel się guzikiem” w dniu 13 kwietnia, która polega na rozdawaniu guzików katyńskich w miejscowościach na terenie Polski, które może mieć miejsce w przestrzeni publicznej lub instytucjach takich, jak na przykład szkoły. Guziki można rozdawać zarówno w ramach oficjalnych obchodów, jak i podczas realizacji oddolnych inicjatyw;
  • opublikowaniu oficjalnej relacji z akcji jako publicznego postu na Facebooku lub Instagramie, który musi zawierać oznaczenie Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Katyńskiego i hasztag #guzikkatyński.

Dodatkowo, z okazji 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej do akcji włączył się także Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dzięki temu do każdego egzemplarza biuletynu „Kombatant” dołączono przypinkę – guzik katyński. Na łamach periodyku zamieszczono również tekst dotyczący akcji społecznej „Pamiętam. Katyń 1940” organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury.

Drodzy Czytelnicy informujemy Was również, że w najbliższą niedzielę, 13 kwietnia 2025 r. w Muzeum Katyńskim w Warszawie odbędą się centralne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W ich programie znalazły się między innymi Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i ich Rodzin w  przy ulicy Długiej 13/15 w Warszawie oraz Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w trakcie których odbędą się Apel Pamięci, oficjalne wystąpienia przedstawicieli polskich władz, ceremonia składania wieńców w Epitafium Katyńskim, otwarcie wystawy czasowej „Świadectwa zbrodni” oraz projekcja filmu „Obraz ojca”. Wydarzenia te odbędą się w siedzibie Muzeum Katyńskiego przy ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego 4 w Warszawie. Bliższe informacje o obchodach można znaleźć tutaj.

Tekst opracowano na podstawie strony dostępnej tutaj. Ze strony tej zaczerpnięto również grafikę do nagłówka.

Dodaj komentarz