Przejdź do treści

W maju rusza nabór wniosków do konkursu Ścieżka Smart na rzecz dostępności

Plakat promujący nabór wniosków do konkursu zatytułowanego Ścieżka SMART na rzecz dostępności programu fundusze europejskie dla nowoczesnej gospodarki

Autor: Tomasz Wojczak

W środę, 9 maja 2025 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpocznie nabór wniosków do konkursu zatytułowanego Ścieżka SMART na rzecz dostępności Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Konkurs adresowany jest do dużych przedsiębiorstw, które zainteresowane są realizacją projektów, które mają na celu zlikwidowanie barier w przestrzeni fizycznej, cyfrowej lub w branży usługowej.  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poszukuje pomysłów na przedsięwzięcia, które stanowią odpowiedź na realne problemy osób ze szczególnymi potrzebami i w znaczący sposób przyczynią się do poprawy dostępności. Projekty zgłoszone do konkursu powinny wpisywać się w co najmniej jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, czyli dziedzin uznanych za najważniejsze dla rozwoju gospodarki.

Celem omawianego konkursu i  każdego z realizowanego w jego ramach modułu jest rozwiązanie problemów osób ze szczególnymi potrzebami. Rezultat działań projektowych musi w istotny sposób przyczynić się do zwiększenia dostępności, które rozumiane jest jako zniesienie co najmniej jednej lub większej ilości barier występujących w:

  • przestrzeni fizycznej (a w tym między innymi poprawę dostępności w budynkach),
  • rzeczywistości cyfrowej,
  • systemach informacyjno-komunikacyjnych,
  • dziedzinie wytwarzania produktów i branży usługowej.

W ramach konkursu Ścieżka Dostępności dotacje można uzyskać na realizację kompleksowych projektów z dziedziny:

  • prac B+R,
  • wdrożenia innowacji,
  • rozwoju infrastruktury B+R,
  • internacjonalizacji,
  • rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem,
  • cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw.

Uwaga! Realizacja modułu B+R jest obligatoryjna dla podmiotów, które są zainteresowane wzięciem udziału w omawianym konkursie. Pozostałe moduły przedsiębiorcy mogą realizować w zależności od ich potrzeb i specyfiki zgłoszonego przez nich do konkursu przedsięwzięcia.

Uwaga! Dofinansowanie w projektach, które będą realizowane w ramach konkursu ma charakter dotacji i będzie udzielane w formie pomocy publicznej i pomocy de minimis!

Uwaga! Sposób realizowania modułu wdrożenie innowacji zakłada udzielenie uczestnikom konkursu dotacji warunkowej.

Na dofinansowanie projektów, które będą realizowane w ramach konkursu przeznaczono kwotę w wysokości pięćdziesięciu milionów złotych. Nabór wniosków do konkursu został ogłoszony w ramach Priorytetu 1. Wsparcie dla przedsiębiorców Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Tekst opracowano na podstawie stron dostępnych tutaj i tutaj. Z drugiej ze wspomnianych witryn zaczerpnięto grafikę do nagłówka.

Dodaj komentarz