My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie nas? - wydarzenie w obiektywie

Data dodania: 
2017-10-04 13:36

Wzrok – chyba najważniejszy ze zmysłów. Życie bez niego wydaje się niemożliwe. Czy na pewno? Dlaczego przeważnie jest tak, że trzeba coś stracić, aby to docenić? Dlaczego najczęściej, aby coś zrozumieć należy tego doświadczyć?

 

Otóż, właśnie po to, aby spróbować odczarować stereotypowe myślenie o osobach niewidomych, ruszyła w Polsce cenna kampania informacyjna zatytułowana „Jesteśmy razem”. Pomysłodawcą i inicjatorem akcji jest Fundacja Szansa dla Niewidomych, która w tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności.

 

Z tej okazji w ośmiu miastach wojewódzkich odbyła się gala „REHA” poświęcona tematyce zaznajamiania ludzi ze środowiskiem osób niewidomych i niedowidzących. Ostatnia z nich odbyła się w minioną sobotę, 30 września w Poznaniu. Świat niewidomych jest bardzo specyficzny, aby w niego wejść nie wystarczy zamknąć oczu ze świadomością, że w każdej chwili można je otworzyć. Potrzebna jest przede wszystkim empatia i zrozumienie.

 

Istnieje wiele krzywdzących opinii na temat osób niepełnosprawnych, jednak należy mieć poczucie, że aby coś zmienić nie wystarczy się im sprzeciwiać, trzeba działać. Tolerancja nie polega przecież na tym, że angażuje się osoby ze środowiska, które zdają sobie sprawę z wartości i wagi takich akcji. Tutaj potrzebne jest zaangażowanie całego społeczeństwa, tak, aby osoby, które w ogóle nie mają do czynienia z ludźmi niewidomymi przestały ich szufladkować...

 

Zdjęcia autorstwa Dariusza Witczaka.