Przejdź do treści

V Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” już za nami

Logo, grafika V Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

Wczoraj, w poznański kinie Rialto rozdana Złote Tarcze w jubileuszowej 5 edycji Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”.

 

Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” to jedyny fe5stiwal filmowy związany ze zrównoważonym rozwojem, społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR) oraz Globalnymi Celami ONZ (SDGs). Tegoroczne ogłoszenie wyników konkursu odbyło się z iście jubileuszową pompą; były projekcje nagrodzonych filmów, i spotkania z wybitnymi gośćmi. Program Festiwalu „17 Celów” podzielony został na trzy części: część pierwszą poświęcono organizacjom pozarządowym, a gościem specjalnym była Anna Dymna, znakomita aktorka, która opowiedziała o swoim zaangażowaniu w działalność Fundacji Mimo Wszystko. Niemniej ciekawie przedstawiono część drugiego sektora, czyli przedsiębiorców. O etyce, podatkach i odpowiedzialności opowiedział Krzysztof Zanussi, reżyser, ale też Ambasador Celów Zrównoważonego Rozwoju. Całość zakończyła część samorządowa, bowiem również jednostki samorządu terytorialnego mogą pochwalić się dobrymi praktykami w upowszechnianiu 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Tytuł Festiwalu upamiętnia, popularyzuje i bezpośrednio nawiązuje do działań ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju i 17 Globalnych Celów (Sustainable Development Goals – SDGs). We wrześniu 2015 r. na Szczycie ONZ w Nowym Jorku światowi przywódcy przyjęli Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zawierającą 17 Celów i 169 zadań, które mają być osiągnięte do 2030 roku i poprawić sytuację na świecie. 17 Celów to nic innego jak plan rozwoju świata, realizowany przez wszystkie państwa, zarówno rozwijające się, jak i rozwinięte. Od tego czasu w Polsce zaczęły pojawiać się inicjatywy związane z popularyzacją 17 globalnych celów. Taką inicjatywą jest właśnie Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”, który w tym roku odbywał się już po raz piaty.

W tym roku do konkursu zgłoszono 64 filmy 3 sektorów. Zorganizowano 6 pokazów filmów konkursowych w ramach cyklu „17 szansa na lepsze jutro”,

W pokazach pozakonkursowych pokazano 6 filmów i (w tym ważne filmy dokumentalne polskie i światowe),

Niezależne jury w kinie Rialto dokonało wyboru najbardziej wartościowych merytorycznie i artystycznie filmów. Nagrody wręczano w 3 kategoriach (biznes, organizacje pozarządowe i samorządy). Złotą Tarczę otrzymali: Stowarzyszenie Fair Trade Polska, ING Bank Śląski  oraz Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. Srebrna Tarcza trafiła do rąk Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, VOLVO Firmy Karlik, Stowarzyszenia UltraKrew oraz Nadleśnictwa Oborniki. Brązową Tarczą podzielili się Ergo Hestia, VolksWagen Motor Poland, Wągrowiec i Stowarzyszenie Żyniuwa Przyszłość.

W tym roku widzowie oglądali filmy w  Internecie. Najwięcej głosów (505) oddano na filmy Nadleśnictwa Oborniki i to do nich powędrowała Nagroda Publiczności. 

Nagrodę Specjalną Festiwalu przyznawaną przez organizatorów otrzymali realizatorzy i bohaterowie filmu „Na Górze Tyrryry”.

Do Poznania przyjechała Renata Kijowska, reżyserka dokumentu oraz Wojciech Retz, jeden z członków zespołu muzycznego, o którym opowiada nagrodzony film.

Organizatorem Festiwalu była Fundacja Res Severa. Współorganizatorem Festiwalu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego –Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach realizowanego projektu pn. „Tworzenie Sprawiedliwych Miast: Włączenie Agendy 2030 do polityki lokalnej (w czasach dużych ruchów migracyjnych i uchodźstwa)”.

Nagrodzonym gratulujemy i do zobaczenia za rok.

Redakcja realizuje zadnie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.