Przejdź do treści

Udogodnienia dla niepełnosprawnych były znane już w starożytnej Grecji

Na zdjęciu panorama Aten

W czasopiśmie naukowym „Antiquity” znalazł się niezwykle ciekawy raport z najnowszych badań na temat niepełnosprawności w starożytnej Grecji. Poszukiwania archeologiczne wykazały, że w tamtejszych budowlach pojawiały się już udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Odkryto między innymi „rampy”, które datuje się na IV wiek p.n.e. Naukowcy twierdzą, że bardzo możliwe było użytkowanie ich przez osoby z ograniczoną mobilnością, np. starszych ludzi, dzieci czy kobiety w ciąży.

Nietypową ciekawostką jest również fakt, że na terenie dawnych Aten zapewniano pokrycie kosztów utrzymania dorosłych mężczyzn, którzy z powodu niepełnosprawności nie byli w stanie się samodzielnie wyżywić. W Grecji tworzone były również sanktuaria lecznicze, przeznaczone dla osób potrzebujących leczenia, między innymi problemów ze wzrokiem, bezpłodności, dolegliwości związanych z ciążą, zatruć, problemów rozwojowych wieku dziecięcego oraz zwyrodnień kończyn” – czytamy na portalu Whatnext.pl

Rampy pojawiały się najczęściej w sanktuariach leczniczych, rzadko natomiast można je było spotkać w innych niż te, miejscach.

Ekspertyza przeprowadzona na terenie świątyń, wyróżniających się stylem doryckim udowodniła, że rampy zamontowano w mniej niż 20 z nich.

Dla porównania warto dodać, iż w sanktuarium zdrowotnym Asklepiosa na terenie Epidauros znajdowało się aż 11 ramp.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.