Przejdź do treści

Wykonano przełomową operację na sercu nastolatka

Na zdjęciu lekarze przy stole operacyjnym

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym (USD) w Krakowie kadra specjalistów zoperowała wadę wrodzoną serca u 17-letniego chłopaka. Wykorzystano do tego celu specjalny implant, który został sprowadzony do Polski. Jak oceniają lekarze, jest to największy implant, jaki do tej pory wszczepiono osobie niepełnoletniej w naszym kraju.

Ubytek międzykomorowy powoduje, że część krwi ucieka z lewej komory i płynie do krążenia płucnego zamiast płynąc do aorty i krążenia systemowego. Przez tę wadę serce szybciej się męczyło, wyczerpywały się te rezerwy, które miały wystarczyć na wiele lat. Był to olbrzymi ubytek, który został teraz szczelnie zamknięty” – relacjonuje na stronie szpitala na Facebooku operator dr Piotr Weryński, Kierownik Kliniki Kardiologii USD.

Objawy ubytku międzykomorowego to między innymi szybsze męczenie się dziecka, gorsza tolerancja wysiłku. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest minimalny, efekty operacji są widoczne bardzo szybko. Implant pozostaje na zawsze w sercu dziecka – czytamy dalej.

To bardzo cenne, że w Polsce mamy lekarzy, którzy nierzadko podejmują się wielu przełomowych i nowatorskich operacji, dając pacjentom nadzieję i zapewniając nową jakość życia. Gratuluję sukcesu!

Opracowano na podstawie tekstu dostępnego tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.