Przejdź do treści

Centra Dostępności na uczelniach wyższych

Logo Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach rządowego programu Dostępność Plus przekaże 30 milionów złotych na tworzenie i działanie centrów wiedzy o dostępności na uczelniach wyższych.

W ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w szkołach wyższych, które przystąpią do konkursu i wygrają go, powstaną centra dostępności. Będą one współpracowały z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni wyższych. Współporaca ta będzie miała na celu stworzenie innowacyjnych produktów i standardów dla usług zgodnych z zasadami projektowania uniwersalnego. Centra mają pomagać uczelniom w prowadzeniu kształcenia i działalności szkoleniowej w zakresie projektowania uniwersalnego. Mają one również nawiązać współpracę z przedsiębiorcami szukują pomysłów na dostępny produkt.

Wnioski konkuroswe mogą składać uczelnie chcące w swoich strukturach mieć centrum wiedzy o dostępności, wyspecjalizowane w jednym, wybranym przez siebie obszarze tematycznym. Isntieje pięć tego typu obszarów, ważnych dla codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Są to:

– architektura i budownictwo;

– cyfryzacja i komunikacja;

– transport i mobilność;

– design i przedmioty codziennego użytku;

– zdrowie.

Uczelnie wyższe będą mogły składać wnioski do konkursu „Centrum wiedzy o dostępności” od 24 sierpnia do 20 października 2020 r. Miniamlany wkład własny uczelni wyższej starającej się o dofinansowanie to 3 procent wydatków kwalifikowalnych, zaś maksymalny poziom dofinansowania wynosi 97 procent. Wnioskodawcami mogą być tylko te szkoły wyższe, które złożą projekt w partnerstwie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.