Przejdź do treści

Muzea Biblioteki Raczyńskich online

Plakat projektu Muzea Biblioteki Raczyńskich Online

Projekt Muzea Biblioteki Raczyńskich online, który właśnie wystartował w sieci, to prawdziwy rarytas dla wszystkich miłośników literatury.

Kiedyś, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania typu: co wspólnego miał Zagłoba z teściem Sienkiewicza? jakie wrażenia przywiózł z Włoch Kraszewski? albo czy Iłłakowiczówna skrywała jakieś tajemnice? Trzeba było poszperać w muzeach literackich Biblioteki Raczyńskich. Od dzisiaj takie informacje o pisarzach można zdobyć także bez wychodzenia z domu. Stało się to możliwe dzięki technice i projektowi Muzea Biblioteki Raczyńskich online, który wystartował w sieci. Projekt powstał z myślą o zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców różnych aspektów twórczości patronów muzeów literackich Biblioteki Raczyńskich, a także poszukiwanie ciekawych tropów i poszerzenie kontekstu odbioru ich dzieł.

-Wierzymy, że dzięki cyfrowej formie spotkań uda nam się zachęcić nie tylko do sięgnięcia po książki Sienkiewicza, Kraszewskiego i Iłłakowiczówny, ale także do realnych odwiedzin w naszych placówkach. Mamy nadzieję, że prezentacje przygotowane przez zaproszonych gości oraz pracowników udowodnią, że twórczość naszych klasyków jest cały czas inspirująca, a muzea mają potencjał, który warto wykorzystać– powiedziała Anna Gruszecka dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Inauguracja projektu już dzisiaj 16 lipca o 18.00. Bibliotekarze i muzealnicy zapraszają na zwiedzenie Włoch śladem wspomnień Józefa Ignacego Kraszewskiego i jego „Kartek z podróży”.

Kolejne literackie spotkanie online już 1 sierpnia. Przeniesiemy się wtedy do czasów Henryka Sienkiewicza i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak perypetie sercowe pisarza wpływały na jego twórczość.

Dla najmłodszych przygotowano spotkania z dźwiękami warsztaty „W to mi graj!”,

Autorzy projektu przygotowali, prezentacje wzbogacone o napisy, które ułatwią ich odbiór osobom z niepełnosprawnością słuchu.

Bibliotekarze i muzealnicy zapraszają do śledzenia mediów społecznościowych: profili Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego oraz Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny na Facebooku, a także kanału Biblioteki Raczyńskich na You Tube. Wszystkie informacje o wydarzeniach i projekcie na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.