Przejdź do treści

Innowacje w terapii zajęciowej

Plakat promujący trzecią Międzynarodową Konferencję „Innowacje w terapii zajęciowej. Dostępność jako przestrzeń współpracy interdyscyplinarnej i interprofesjonalnej”. Dostępność jako przestrzeń współpracy interdyscyplinarnej i interprofesjonalnej”

Jutro, we wtorek 3 marca 2020 r., o godzinie 9:30 (rejestracja od 8:30) w Collegium Maius przy ulicy Fredry 10 w Poznaniu rozpocznie się trzecia Międzynarodowa Konferencja „Innowacje w terapii zajęciowej. Dostępność jako przestrzeń współpracy interdyscyplinarnej i interprofesjonalnej”.

Dostępność, to słowo klucz naszych czasów. Dzięki dostępności jak największa liczba ludzi w takim samym stopniu korzysta z: usług, produktów, programów rehabilitacyjnych, wytworów kultury, rozwiązań organizacyjnych i społecznych. Dostępna przestrzeń publiczna umożliwia osobom z niepełnosprawnościami bycie równoprawnymi członkami społeczeństwa.

Według najnowszych badań naukowych 30% polskiego społeczeństwa doznało trwałych lub czasowych niepełnosprawności. Są to ludzie, u których postawiono diagnozę czasowego lub stałego ograniczenia sprawności i osoby które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Dużą grupę wśród nich stanowią seniorzy, u których w sposób naturalny wzrasta wraz z wiekiem ryzyko zaistnienia ograniczeń w funkcjonowaniu. Dla wszystkich tych ludzi dostępność jest kluczowym elementem dobrej jakości życia oraz włączenia w życie społeczne.

Przedmiotem dyskusji w trakcie konferencji będą następujące zagadnienia:

Dostępność jako zjawisko społeczne i jej złożoność
Instrumenty dostępności
Projektowanie uniwersalne i zwiększanie dostępności
Meble powodujące wzrost poziomu dostępności przestrzeni publicznej
Dobre praktyki promujące dostępność
Wykształcenie terapeuty zajęciowego a zwiększanie dostępności
Rola terapeuty zajęciowego a zagadnienia związane z dostępnością
Współpraca interprofesjonalna a dostępność

Organizatorami wydarzenia są poznański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet SWPS i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Wydarzenie to stanowi część programu BaltSe@nioR 2.0. Projekt ten jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region.

Wstęp na konferencję wolny.