Przejdź do treści

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie świętuje 45 lat działalności

Na zdjęciu biały budynek muzeum z brązowym dachem. Budynek na pierwszym planie przysłaniają gałęzie drzew pokryte żółtymi liśćmi

45 lat istnienia świętuje Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania. Pieczę nad placówką trzyma już następna generacja Fiedlerów.

 

Muzeum w Puszczykowie czci tę rocznicę zapraszając chętnych na spotkania z podróżnikami i wystawiając nietypowe, interesujące eksponaty.

Muzeum jest popularne, a dowodem na to jest fakt, że każdego roku jego progi przekracza ok. 20 tys. osób. Na przeróżne wystawy składają się egzotyczne przedmioty, pamiątki, okazy roślin przywiezione z podróży przez Arkadego Fiedlera, a potem także przez jego następców.

Muzeum zostało otwarte w 1974 roku w rodzinnym domu, a z biegiem lat bardzo się powiększyło, obejmując kolejne budynki oraz otaczający je ogród. Instytucja ta wciąż się rozwija, przyciągając miłośników talentu pisarskiego patrona muzeum i wielbicieli podróży, zainteresowanych nowymi przedsięwzięciami i eksponatami.

Arkady Fiedler był znanym pisarzem i podróżnikiem, urodzonym w Poznaniu. Jego ojcem był Antoni Fiedler – ceniony poznański poligraf i wydawca. On to właśnie ukształtował osobowość młodego Arkadego, zaszczepił w nim zainteresowanie przyrodą. „Uczył mnie kochać rzeczy takie, obok których inni ludzie przechodzili obojętnie” – wspomni później pisarz o swym ojcu.

Po śmierci seniora rodu w 1985 roku, muzeum dalej prosperowało, ale zostało przejęte przez rodziny obu synów. Pomieszczenia muzeum zorganizowano w kolejnych budynkach stojących na terenie posesji. Dalsze eksponaty przywozili z podróży kontynuujący pasję Fiedlera synowie a później także wnukowie pisarza.