Przejdź do treści

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych ma już 22 lata Anna Rumocka Diru.pl

Na granatowym tle złoty napis Karta Praw Osób Niepełnosprawnych Uchwała Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. Monitor Polski 97. 50. 475 z dnia 13 sierpnia 1997 r.

Już za tydzień, 1 sierpnia przypada 22. rocznica uchwalenia Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, która miała przyczynić się do pełnego włączenia społecznego osób
z niepełnosprawnością.

Każdego roku właściwy minister składa sprawozdanie z realizacji postanowień zawartych w Karcie.  W ubiegłym roku Informacja Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o działaniach podejmowanych w 2017 r. na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. „Karta praw osób niepełnosprawnych” została przedstawiona 3 sierpnia.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych nie posiada mocy prawnej gwarantującej osobom niepełnosprawnym konkretne uprawnienia, ale nadal jest to ważne zobowiązanie dla władz publicznych do podejmowania wysiłków na rzecz zagwarantowania osobom niepełnosprawnym ich praw.

Jeden z punktów Karty a dokładnie punkt szósty mówi o tym, że osoby niepełnosprawne mają prawo do pracy na otwartym rynku pracy zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami oraz do korzystania z doradztwa zawodowego i pośrednictwa, a gdy niepełnosprawność i stan zdrowia tego wymaga – prawo do pracy w warunkach dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

Zapoznając się z Informacją Rządu z 2018 roku czytamy, że w 2017 roku zaledwie co szósta osoba była aktywna zawodowo. Oczywiście w ramach ustawy o promocji zatrudnienia i ustawie o rehabilitacji, osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z pewnych ułatwień i pierwszeństwa przy kierowaniu do udziału w programach specjalnych jednak nadal pozostaje wiele wyzwań.

W 2015 roku powstał portal z ofertami pracy skierowany wyłącznie do osób z orzeczeniem
o niepełnosprawności Diru.pl. Przez kilka lat prowadzenia portalu widzimy, że osoby niepełnosprawne coraz częściej zainteresowane są pracą zdalną, szczególnie są to młode osoby
z wykształceniem średnim i wyższym. Należy pamiętać, że przez ostatnie lata zmieniła się sytuacja również w szkołach wyższych. Nie tylko za sprawą studiów internetowych, z których korzystają studenci niepełnosprawni, ale również dzięki wsparciu, jakiego udzielają im uczelnie. Mamy zatem biura ds. osób niepełnosprawnych, czy specjalistów, którzy wspierają studentów niepełnosprawnych w rozpoczęciu kariery zawodowej.

Jednak jak wskazuje doradca zawodowy Dobrosława Choryńska-Chudy z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych zdarza się, że studenci z niepełnosprawnością zbyt długo zwlekają z wejściem na rynek pracy. Nie szukają pomocy, ani nie widzą potrzeby, żeby skapitalizować swoją inwestycję w studia wyższe. Dodaje również, że niestety osoby z niepełnosprawnością często kończą studia bez wiedzy i refleksji na temat rynku pracy (źródło: Diru.pl).

– Osoby niepełnosprawne mają prawo do pracy na otwartym rynku niestety pracodawcy często błędnie uważają, że miejscem pracy, które zapewni im odpowiednie warunki są zakłady aktywności zawodowej bądź zakłady pracy chronionej. Tymczasem pracodawcy sami mogą zatrudniać pracowników z niepełnosprawnością. Prowadząc portal Diru.pl przypominamy także o tym, że aktywność zawodowa to doskonała forma rehabilitacji społecznej. Ponadto przygotowujemy porady i staramy się upowszechniać zatrudnianie osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy. – tłumaczy Bartosz Koplin, pomysłodawca portalu Diru.pl, założyciel Fundacji On/Off.

Fundacja On/Off

Fundacja On/Off przygotowuje kampanię „Włącz się”, której celem jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Misją Fundacji jest zachęcenie pracodawców do zatrudnia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy.

Portal Diru.pl

Projekt internetowy www.diru.pl powstał w kwietniu 2015 roku z myślą o połączeniu ze sobą pracodawców poszukujących specjalistów z różnych dziedzin z wykwalifikowanymi pracownikami posiadającymi – osobami z niepełnosprawnością.