Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 


Odwożenie ubezwłasnowolnionego do szpitala


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna -> Ubezwłasnowolnienie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
syl



Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 2

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2008 3:51 pm    Temat postu: Odwożenie ubezwłasnowolnionego do szpitala Odpowiedz z cytatem

Witam!!
Jestem pracownikiem Domu Pomocy Społecznej i dodatkowo sprawuje opiekę prawną nad jednym z naszych mieszkańców. Jest to osoba upośledzona umysłowo z zaburzeniami zachowania. Bardzo często jest hospitalizowany w szpitalu psychiatrycznym z powodu ataków agresji. Odwożona jest zawsze wtedy w pasach bezpieczeństwa do szpitala.
Czy będąc jego opiekunem prawnym mam obowiązek osobistego odwożenia go razem z karetką do szpitala (podopieczny jest w pasach bezpieczeństwa)?
Czy może wystarczy moja pisemna zgoda na umieszczenie podopiecznego w szpitalu?
Czy są przepisy mówiące jednoznacznie o takiej sytuacji?
Bardzo proszę o pomoc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
admin
Site Admin


Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 138
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Cze 16, 2008 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiada
Przemysław Uniejewski
Biuro Doradcze GESTOR

Zagadnienia, o którym Pan mówi reguluje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.U. Nr 111, poz. 535 ze zm.) oraz rozporządzenie wykonawcze Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie sposobu stosowania przymusu bezpośredniego z dnia 23 sierpnia 1995 r. (Dz.U. Nr 103, poz. 514). W tej sytuacji ma miejsce zastosowanie przymus bezpośredniego w stosunku do osoby z zaburzeniami psychicznymi. Przymus ten stosować można w przypadkach przewidzianych przez ustawę oraz uogólniając, gdy osoba taka stanowi zagrożenie tak dla swojego życia i zdrowia jak i dla osób trzecich, albo postępuje w sposób gwałtowny niszcząc lub uszkadzając przedmioty znajdujące się w ich otoczeniu. Zapięcie w pasy zgodnie z § 5 rozporządzenia jest rodzajem unieruchomienia polegającym na trwałym obezwładnieniu osoby. Środek ten stosować może tylko lekarz, lub w wyjątkowych sytuacjach pielęgniarka. Zgodnie z art. 21 ustawy przewiezienie takiej osoby przy zastosowaniu przymusu bezpośredniego powinno odbywać się w obecności bądź lekarza, a więc ustawa nie wymaga obecności przedstawiciela ustawowego. Osoba wykazująca takiego rodzaju zaburzenia psychiczne jakie wskazałem powyżej może zostać poddana badaniom bez zgody jej bądź przedstawiciela ustawowego, to samo się tyczy przyjęcia do szpitala oraz przyjęcia na obserwację. Podkreślić jednak należy, że sytuacje takiego mogą mieć miejsce tylko i wyłącznie gdy osoba taka z powodu zaburzeń psychicznych zagraża bezpośrednio swojemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Podsumowując co do zasady nie musi Pan jechać z osobą, którą się Pan opiekuje, jak również często nie musi Pan nawet wyrażać zgody na badanie czy przyjęcie do szpitala Pana podopiecznego. Ewentualny obowiązek jechania z tą osobą do szpitala wynikać może bardziej ze stosunku opieki bądź kurateli, w zależności jaka jest podstawa Pana opieki prawnej, gdyż tak w opiekun jak i kurator muszą wykonywać swoje obowiązki z należytą starannością, jak tego wymaga dobro pozostającego pod opieką i interes społeczny, o czym mówi art. 154 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
syl



Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 2

PostWysłany: Sro Cze 18, 2008 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam Syl.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
valeriya



Dołączył: 13 Maj 2018
Posty: 59464

PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066lv53066
lv53066lv53066
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna -> Ubezwłasnowolnienie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group