Przejdź do treści

Dofinansowanie kosztów szkoleń z języka migowego i innych metod komunikowania się

Przypominamy, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udziela dofinansowań służących pokryciu kosztów szkoleń z Polskiego  Języka Migowego i innych metod komunikacji.

Dofinansowania mogą otrzymać osoby, które doświadczają trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się wynikających ze stanu zdrowia. Ponadto o środki mogą ubiegać się

osoby będące członkiem rodziny osoby mającej trudności w obszarze komunikowania się. Mogą to być współmałżonkowie, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka , rodzeństwo, ojczymowie, macochy, zięciowie i synowe. Osoby te zwane będą dalej w tym artykule „członkami rodziny”. O środki mogą starać się także osoby mające stały lub bezpośredni kontakt z osobą doświadczającą trudności w obszarze komunikowania się.

Wysokość dofinansowania dla osób, które doświadczają trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się wynikających ze  stanu zdrowia to kwota w wysokości nie więcej niż 95 procent kosztów uczestnictwa w szkoleniu. Członkowie rodziny osoby mającej trudności w obszarze komunikacji mogą starać się o środki na dofinansowanie szkoleń w kwocie obejmującej nie więcej niż 90 procent kosztów wzięcia udziału w szkoleniu. Osoby mające stały lub bezpośredni kontakt z osobą doświadczającą trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości nie więcej niż 90 procent kosztów szkolenia.

Uwaga! “Wysokość kwoty dofinansowania nie może być wyższa niż 20 procent przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej„ Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”.

Ponadto kwota przekazanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowania nie może być wyższa od faktycznego kosztu wzięcia udziału przez  wnioskodawcę  w szkoleniu.

Osoby zainteresowane nauką Polskiego Języka Migowego i innych metod alternatywnej komunikacji proszone są o składanie wniosków do oddziału  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych właściwego ze względu na miejsce swojego miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz