Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Władza w rękach specjalisty - porozmawiajmy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna -> Terapia, rehabilitacja i nauczanie - metody i praktyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KasiaB

PostWysłany: Sro Paź 31, 2012 5:31 pm    Temat postu: Władza w rękach specjalisty - porozmawiajmy Odpowiedz z cytatem

W ubiegły piątek, 26 października Stowarzyszenie Na Tak oraz Zakład Psychopatologii Dziecka Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM zorganizowały konferencję naukową pod hasłem: „Władza w rękach specjalisty”. Z pełną relacją z wydarzenia możecie zapoznać się na stronach naszego portalu.

Szanowni uczestnicy konferencji! Czy zgadzacie się z opiniami prelegentów. Prosimy potraktować nasze forum jako konferencyjne kuluary.

Zapraszamy do dyskusji i wymiany doświadczeń
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JACOL

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam takie refleksje po konferencji. Alain Salque prezentował sie bardzo przekonywująco w tym co mowił. Reprezentował on niedyrektywne, humanistyczne podejście do ON. uwazał, że trzeba ich traktowac podmiotowo. Pozwalac im o sobie decydować. szanować ich wolę. Godzić się z ich odmowami.

Nela Grzegorczyk – Dłuciak i Ewa Kuliga takze były bardzo przekonujące w tym co mówiły. One reprezentowały dyrektywne i behawioralne spojrzenie na problem. ON trzeba stawiać wymagania i je egzekwować ucząc je różnorodnych umiejetnosci fynkcjonalnych.

Zastanawia mnie jedno. Z czego wynikają różnice w spojrzeniu? Czy są one tylko wynikiem różnic osobowosciowych pomiędzy tymi specjalistami czy tez wynikają z innych przsłanek. Jakich? O czym powinien mysleć terapeuta wybierając swoja drogę zawodową? Czym się kierować?
Moim zdaniem zawodowy terapeuta nie powinien być po prostu sobą w relacji z ON. Powinien nagiąc swoje postępowanie do aktualnie realizowanego celu pracy. Nela i Ewa powinny umieć "podązac za uczniem" a Alain postawić im wymagania.

Meczy mnie jeszcze jedno pytanie. Stosowana analiza zachowania jest wg behawiorystów metodą naukową. Czy nauka może rozstrzygnąć jak pracować z ON? Moim zdaniem w ograniczonym zakresie. W ogóle uważam że powolywanie się przez behawiorystow na naukowość ich metody jest nadużyciem, tak samo zresztą jak nazwanie pracy niedyrektywnej - terapią humanistyczną. I w jednym i drugim przypadku moim zdaniem to chwyty marketingowe.

Friederike Kolster i Sonja Bernartz słusznie zauważyły, że władzę ma ten kto wyznacza cel. Dialog jako pomysł na wyznaczanie relistycznych celów uznanych przez ON jako własne wydaje mi się ciekawą prpozycją, choć nie jestem pewien jak by to wyszło z osobami z głębszą niepelnosprawnościa intelektualną. Nie wiem czy ktokolwiek w Polsce próbował świadomie to robić z dorosłymi osobami z uposledzeniem umysłowym. Ja z takimi osobami nie pracuję, więc nie wiem.

JACOL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna -> Terapia, rehabilitacja i nauczanie - metody i praktyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: