Przejdź do treści

Bezinteresowna pomoc i wielkie serca olsztyńskich studentów

Gest bezinteresownej pomocy okazali studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego poświęcając swój cenny, wakacyjny czas.

Grupa siedemnastu osób, która mogłaby w tym momencie robić cokolwiek innego, postanowiła przysłużyć się niepełnosprawnym.

Zespół złożony z młodych znawców budownictwa wyremontował pro bono Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy ul. Świtezianki w Olsztynie. Prace zajęły cztery tygodnie, dokładnie cały lipiec.

Studenci to członkowie Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Podczas swego zadania przygotowali pod malowanie i pokryli farbą ściany w dziesięciu pokojach. Położyli również wykładzinę dywanową w jednym z pomieszczeń i podłączyli zasilanie do klimatyzatorów w salach rehabilitacyjnych. Remont objął również łazienkę wraz z przebudową instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Z pomysłem na realizację opisywanego przedsięwzięcia wyszła Barbara Duliasz, przewodnicząca Koła Młodych w Olsztynie.

Kobieta ma spore doświadczenie w dziedzinie budownictwa.

Jest absolwentką tego kierunku na UWM z 2018 r.Pracowała między innymi na budowie nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji i Wydziału Nauk Społecznych, na której była kierownikiem prac.

Aktualnie podjęła się pracy na budowie Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia PAN w Olsztynie, a gdy ta inwestycja dobiegnie już końca, pani kierownik będzie powiększać Olsztyński Szpital Wojewódzki.

Na mój apel w sprawie pomocy w pierwszej kolejności odpowiedzieli uczestnicy ubiegłorocznej edycji Workcampu. Z pozostałymi też nie było problemu, bo zapisali się po pierwszym spotkaniu na wydziale, na którym wytłumaczyłam zebranym, na czym to przedsięwzięcie będzie polegać–zaznacza Barbara Duliasz.

Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej zaproponowała wolontariuszom z Wydziału Geoinżynierii dyrektorka domu dla samotnych matek. Przestrzeń tejże instytucji była odświeżana przez studentów także w minionych latach.

Żacy działali nieodpłatnie. Z kolei materiały i sprzęt budowlany, narzędzia, pomoc ekspertów w pracach instalatorskich oraz sprzątaniu wzięło na siebie 12 firm, które zaangażowała Barbara Duliasz.

Prace, które wykonywali studenci budownictwa, nie są objęte programem nauczania na studiach. Takich rzeczy uczą się uczniowie w szkołach branżowych, ale dobrze jest, gdy ludzie na stanowiskach kierowniczych znają się na pracach podstawowych – zaznacza przewodnicząca koła na łamach www.eska.pl

Każda z trzech dotychczasowych edycji olsztyńskiego Workcampu wspierała placówki pomocy społecznej związanej z najmłodszymi.

W 2017 r. studenci UWM wyremontowali pomieszczenia Ośrodka Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży przy ul. Jagiełły w Olsztynie. W sześciu pokojach wymienili podłogi, pomalowali ściany, zamontowali sufity podwieszane.W drugiej edycji Workcamp, która odbyła się w 2022 r., odnowili korytarz i jeden pokój biurowy w tym ośrodku. Za każdym razem uniwersyteccy wolontariusze najpierw zbierają materiały budowlane, sprzęt i pieniądze potrzebne na zaplanowany remont, a potem wykonują go własnymi siłami – relacjonują dziennikarze cytowanego portalu.

Szlachetny i piękny gest! Uwielbiam pisać o takich inicjatywach. Gratulacje dla każdego, kto dołożył swoją cegiełkę do tego projektu.

Młodzi ludzie nierzadko zaskakują, a informowanie o takich przedsięwzięciach to nasz obowiązek, ale też i ogromna przyjemność.

Dodaj komentarz