Przejdź do treści

Karmmy maluchy piersią! To korzyści zdrowotne dla mamy i dziecka

Od 1 do 7 sierpnia 2023 roku trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią.

O tym, że karmienie naturalne to dla dziecka samo zdrowie, wiadomo nie od dziś. Karmienie piersią pozwala zbudować wyjątkową więź pomiędzy matką i dzieckiem. Zawiera również składniki odżywcze, które przynoszą szereg korzyści zdrowotnych dla malucha.

Dzieci, które przynajmniej do szóstego miesiąca życia są w taki sposób karmione, w przyszłości bywają mniej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2, otyłość, alergię czy astmę.

Karmienie stymuluje rozwój układu odpornościowego i pokarmowego, dzięki czemu u niemowlęcia żywionego mlekiem matki maleje ryzyko wystąpienia zakażeń ucha środkowego, przewodu pokarmowego, dróg moczowych oraz układu oddechowego.

Ssanie piersi ma również pozytywny wpływ na wykształcenie się mięśni twarzy dziecka a tym samym na rozwój mowy. Pijąc matczyne mleko, maluch oswaja się również z żywnością spożywaną przez rodzinę.

Ten sposób żywienia noworodka to samo zdrowie także dla kobiety.Pozytywy wynikające z karmienia piersią dla mam to:

  • zmniejszenie ryzyka krwotoku po porodzie,
  • szybszy powrót do wagi sprzed ciąży,
  • zwiększenie remineralizacji kości,
  • mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi po menopauzie.

Dieta matki karmiącej powinna być podobna do jadłospisu z okresu ciąży. Menu powinno być zbilansowane, a znajdujące się w nim produkty nie powinny być przetworzone. Karmiąc piersią, kobieta musi unikać używek, takich jak papierosy, alkohol czy substancje odurzające.

Co, jeśli mama karmiąca zachoruje? Gdy zapadnie na przeziębienie, infekcję bakteryjną, wirusową bądź biegunkę może nadal podawać dziecku swój pokarm. Karmienie piersią podczas choroby nie stworzy zagrożenia dla dziecka. Wręcz przeciwnie, matka przekaże malcowi przeciwciała, które pomogą zwalczyć daną chorobę. Jeżeli podczas choroby kobieta musi przyjmować farmaceutyki, powinna uzgodnić z położną, lekarzem lub farmaceutą które leki są bezpieczne dla niemowlęcia karmionego naturalnym pokarmem.

Podczas karmienia piersią kobieta może liczyć na dobrą radę. Laktacja jest procesem, w trakcie którego kobieta może mierzyć się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak zastój pokarmu lub jego nawał, ból i uszkodzenie brodawek sutkowych lub zapalenie piersi.

Wówczas porady udzielić powinna położna lub doradca laktacyjny. Po porodzie kobieta ma prawo do minimum czterech wizyt patronażowych. Położną może ona wybrać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Jeżeli nie jest zadowolona z opieki, ma możliwość dwukrotnej zmiany swojej deklaracji w ciągu roku.

Światowy Tydzień Karmienia Piersią, który właśnie obchodzimy, ustanowiony został w 1990 roku przez organizację UNICEF.

Ma on za zadanie promować ten rodzaj żywienia niemowląt na całym świecie, zwłaszcza w pierwszym półroczu życia.

Więcej informacji na temat karmienia piersią dostępnych jest na stronie pacjent.gov.pl .

O celebrowanym właśnie Światowym Tygodniu Karmienia Piersią oraz korzyściach wynikających z podawania dziecku mleka matki możecie dowiedzieć się też ze strony organizacji UNICEF.

Opracowano na podstawie: Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Karmienie piersią – samo zdrowie dla mamy i dziecka | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl)

Światowy Tydzień Karmienia Piersią – Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie – Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Dodaj komentarz