Przejdź do treści

Spotkanie Breughela z Van Goghiem – wernisaż w Galerii Tak

Wczoraj, to jest 20 czerwca 2023 r. w Galerii Tak odbył się wernisaż prac uczestników prowadzonych w tej instytucji warsztatów plastycznych połączony wraz z koncertem zespołu Formacja Kozła.

Ostatnie wydarzenia w moim autystycznym świecie nie napawają mnie optymizmem. Jednak wizyta w Galerii Tak skutecznie poprawiła mi humor. Lubię bardzo odwiedzać Galerię Tak i niezwykle sobie cenię możliwość uczestniczenia w organizowanych w tym miejscu wydarzeniach. Prezentowane na wernisażu prace z nurtu outsider artu wykonane zostały mieszanymi technikami. Jak powiedziała mi jedna z kuratorek wystawy – Magdalena Kozicka twórcy związani z Galerią Tak eksperymentują, łącząc techniki. Prezentowane prace wykonane zostały przy użyciu farb wodnych, tempery, pasteli i pisaków. Eksponowane na wernisażu prace przygotowano na papierze i płótnie. Są one niezwykle barwne, urzekają kompozycją i są po prostu niezwykłe. Prezentowana na wystawie sztuka to dzieła w większości niefiguratywne – tak drogie mojemu sercu abstrakcje. Najbardziej spodobała mi się praca Piotra Bartoszewskiego zatytułowana “Spotkanie Brueghela z Van Goghiem przy kawie”. Dzieło to urzekło mnie swoją ciepłą kompozycją barwną – bardzo oryginalną i nietypową. Prace pozostałych artystów również bardzo mi się podobały. Widoczna w nich była doprowadzona do perfekcji dbałość o kompozycję kolorystyczną i bardzo udane, harmonijne łączenie barw. Spostrzegłem również prezentowane na wernisażu obrazy wykonane na ubraniach. Postanowiłem spytać o nie Magdalenę Kozicką, jedną z kuratorek wystawy: “Koszulki te były po raz pierwszy prezentowane w trakcie Biegu Na Tak.  Zostały wykonane  profesjonalnymi materiałami na bardzo dobrych jakościowo koszulkach, co gwarantuje ich trwałość. Planujemy utworzenie w przyszłości sklepu, w którym bluzki te będą sprzedawane”- powiedziała mi Pani Magda.

Tuż przed godziną 17:00 dźwięki muzyki ludowej wypełniły przestrzeń Galerii. Muzycy zespołu Formacja Kozła – Daniel Molenda, Piotr Strugała i Olga Lauba zagrali kilka utworów na kozłach i akordeonie, które spontanicznie odśpiewała zgromadzona tego dnia w Galerii publiczność.  Daniel Molenda objaśnił wyczerpująco wszystkim czym jest instrument kozioł biały zwany również kozłem weselnym.  Okazało się, że jest to odmiana dud, która swoją nazwę zawdzięcza workowi z białym włosiem i główce w kształcie kozła, która zdobi tak zwaną przebierkę. Udało mi się chwilę porozmawiać z Olgą Laubą:  “Do grania na kozłach namówiła mnie moja mama. Chodziłam wcześniej do szkoły muzycznej w Zbąszyniu ucząc się gry na flecie poprzecznym. Jako, że w szkole była klasa instrumentów ludowych to zdecydowałam się do niej dołączyć. Zaczęłam naukę gry na koźle. Ciężko jest nauczyć się grać na tym instrumencie – jednak udało mi się. Następnie wraz ze znajomymi osobami zdecydowaliśmy się założyć zespół” – powiedziała mi Pani Olga. “Obecnie rzadko gramy rzadko na weselach, lecz czasem się to zdarza. Częściej występujemy na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych organizowanych w tak zwanym regionie kozła. Region ten składa się z siedmiu miast, w skład których wchodzi między innymi Zbąszyń, miejsce z którego pochodzę. W regionie tym jako jednym z niewielu w Polsce gra się na kozłach” – kontynuuje Olga Lauba. Muzyka grana przez kapelę Formacja Kozła jest bardzo melodyjna i naprawdę chwyta za serce. Z pewnością spodoba się ona wielbicielom modnych ostatnio folkowych brzmień. Z tego powodu zapytałem się zespołu gdzie można jeszcze w tym roku posłuchać muzyki grupy, która swoim występem uświetniła wieczór w Galerii Tak. “Gramy w tym roku na festiwalu dud, który odbywa się na początku sierpnia. Następnie będzie można nas posłuchać w trakcie Ogólnopolskich Konfrontacji Dudziarskich, które we wrześniu odbędą się w Poznaniu, a także  podczas biesiad w tak zwanym regionie kozła,  jesienią.  Można nas posłuchać również na festiwalach w Kazimierzu nad Wisłą i Bukowinie Tatrzańskiej. Muzyka grana przez nasz zespół to kultywowanie tradycji regionalnych. Nie chcemy by zapomniano o tym jak gra się na koźle. Niestety coraz mniej osób gra, ale jest to wciąż żywa tradycja, dzięki kapelom takim jak nasza” – powiedziała mi Olga Lauba. Gorąco zachęcam Czytelników do posłuchania muzyki zespołu Formacja Kozła.

Wizytę w Galerii Tak uważam za udaną. Warto było po raz kolejny odwiedzić to miejsce i zanurzyć się jego pełnej rodzinnego ciepła atmosferze. Po raz kolejny odwiedzę Galerię Tak w lipcu i sierpniu 2023 r. “W lipcu będzie  można zobaczyć wystawę prac rysunkowych Elżbiety Juszczak, wykonanych na papierze o tematyce związanej z przyrodą. Następnie przygotowana zostanie ekspozycja prac Michaliny Gorzeńskiej zatytułowana “Ekspresja bez granic”. Artystka maluje farbami wodnymi preferując obrazy wielkoformatowe” – powiedziała mi Magdalena Kozicka.

Do zobaczenia w Galerii Tak latem!!!

Zdjęcie, publiczność zgromadzona na wernisażu w galerii tak

Zdjęcie, kolorowa, niezwykle urzekająca, pełna ciepła  praca Piotra Bartoszewskiego zatytułowana “Spotkanie Breughela z Van Goghiem przy kawie”

Zdjęcie, fragmenty prac uczestników zajęć plastycznych w galerii tak i jedna z wykonanych przez nich przepięknych koszulek.

Zdjęcie, wzruszający moment wręczenia przez Panią Magdalenę Kozicką upominków uczestnikom warsztatów

Zdjęcie, zespół Formacja Kozła w trakcie występu w Galerii Tak

1 komentarz do “Spotkanie Breughela z Van Goghiem – wernisaż w Galerii Tak”

Dodaj komentarz