Przejdź do treści

Gdzie w Poznaniu znajdziemy komfortki?

Na zdjęciu komfortka

5 maja 2021 – w Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością zapoczątkowana została bardzo cenna akcja pod hasłem „Przewijamy Polskę”.

Na czym polegało to przedsięwzięcie? Chodziło tutaj o zwrócenie uwagi na bardzo istotny problem, godzący w podmiotowość dorosłych Osób z Niepełnosprawnościami:

Każdego dnia ok. 150 tys. dorosłych niesamodzielnych osób w Polsce, w asyście rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchomajtki. Robią to często w niehigienicznych i urągających godności warunkach: na podłogach publicznych toalet, aptek lub restauracji, na ławkach w parkach, w samochodach. Chcąc uniknąć takich sytuacji, część osób przez wiele godzin stara się nie jeść lub nie pić, bierze środki ograniczające czynności fizjologiczne albo zostaje w domach… Czas spieszyć na ratunek ich godności!” – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.

Z uwagi na ten ogromny problem pięć organizacji pozarządowych, czyli: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” z Poznania, Fundacja Mali Siłacze z Krakowa, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja z Warszawy, postanowiło połączyć siły i po prostu działać.

Panie stojące na czele wymienionych wyżej fundacji w ramach akcji dokładają wszelkich starań, by w Polsce utworzona została sieć przestrzeni, gdzie w komfortowych warunkach, nieurągających ludzkiej godności, będzie można wykonać codzienny zabieg higieniczny dorosłej osoby z niepełnosprawnością.

Prezeski zamierzają także zadbać o wypracowanie tak zwanych wytycznych, które miałyby widnieć w: urzędach, instytucjach, placówkach kultury, galeriach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, multipleksach, biurowcach, na dworcach, w parkach, na szlakach turystycznych, stacjach benzynowych itp., czyli miejscach przestrzeni publicznej, z których niepełnosprawni mają prawo korzystać w pełni i bez obawy o niewłaściwe warunki. Przewodniczące chcą także zawalczyć o zmianę prawa, które zapewne miałoby uwzględniać opisywane w artykule aspekty.

Mija już ponad rok od zapoczątkowania tej cennej inicjatywy. Pomimo że piszę stale o różnych przedsięwzięciach, tutaj zaskoczyła mnie jednak skala problemu, który do tej pory (o ile się nie mylę) bywał przemilczany.

Gratuluję odwagi i determinacji inicjatorkom, cieszy mnie fakt, że przedsięwzięcie spotkało się z tak dużym odzewem. Po ponad 12 miesiącach mamy realne efekty akcji!

Komfortki w Poznaniu można znaleźć już w:

  • Centrum Inicjatyw Rodzinnych
  • Starym ZOO
  • Rusałka Restauracja – widok ze smakiem
  • Fundacja PETRA Senior
  • Stowarzyszenie Potrafię Więcej
  • Stowarzyszenie Żurawinka
  • Jest w Poznaniu również plenerowa komfortka ufundowana przez Fundację Integracja, którą nieodpłatnie wypożycza organizatorom imprez i otwartych wydarzeń Fundacja „FANARI”.

Bardzo cieszy mnie fakt, że akcja przynosi efekty. Trzymam kciuki za jej dalsze rezultaty. Przewijamy Polskę!

Dodaj komentarz