Przejdź do treści

Czy warto pracować? Refleksje na temat Święta Pracy

Grafika, biało-czerwona flaga na tle napisu 1 maja Święto pracy

Dziś 1 maja 2022 r. W dniu dzisiejszym obchodzimy Święto Pracy.

Rozpoczynający miesiąc maj dzień został oficjalnie ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym ustawą z 1950 roku. W dokumencie tym czytamy: „Dla zadokumentowania osiągnięć i zwycięstw klasy robotniczej, przodującej siły Narodu, budującego socjalizm, jako wyraz umocnienia się władzy ludowej, w hołdzie dla tysięcy bojowników wolności i postępu, dla zamanifestowania solidarności narodu Polskiego z siłami postępu i pokoju na całym świecie, w 60-tą rocznicę pierwszego obchodu międzynarodowego święta proletariatu w Polsce stanowi się, co następuje: dzień 1 maja jest dniem święta państwowego, wolnym od pracy”.

W czasach komunizmu Święto Pracy obchodzone było bardzo uroczyście. Organizowano pochody i wielkie imprezy o charakterze masowym. Dziś, po upadku poprzedniego ustroju ranga tego święta trochę zmalała. Bardzo tego żałuje. Praca jest bowiem ważnym elementem życia człowieka, szczególnie ważna powinna być dla osób z niepełnosprawnościami. Zatrudnienie jest dla nich bowiem szansą na rehabilitację społeczno-zawodową. Praca powoduje nie tylko polepszenie statusu materialnego i możliwość zdobycia środków na utrzymanie. Praca w pewnym sensie powoduje to, że osoby niepełnosprawne, które znalazły pracodawcę czują się lepiej, gdyż są bardziej akceptowane przez społeczeństwo i czują się bardziej potrzebne. Myślę, że większość osób z niepełnosprawnościami to potwierdzi. Poza tym chodzenie do pracy daje osobom o ograniczonej sprawność możliwość przybywania między innymi ludźmi. Osoby niepełnosprawne, które pracują są również bardziej zdopingowane do dbania o siebie.

Nie jest jednak tak różowo. Czasem praca jest źródłem olbrzymiego stresu. Niekiedy trzeba sobie radzić z trudnymi przełożonymi lub źle ustosunkowanymi do niepełnosprawnych osób współpracownikami. Lista utrapień, które może powodować praca jest naprawdę bardzo długa. Lecz mimo to warto się nie poddawać i mimo wszystko walczyć o to, by utrzymać zatrudnienie.

Myślę, że mimo wszystko warto pracować. Jeśli ma się możliwość i niepełnosprawność tego nie uniemożliwia. Praca to przede wszystkim możliwość rehabilitacji, która jest bezcenna.

Dodaj komentarz