Przejdź do treści

Święto Niepodległości

Plakat z napisem 103 rocznica odzyskania niepodległości Polski

Jutro, to jest 11 listopada 2021 r. obchodzić będziemy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W roku 1914 wybuchła pierwsza wojna światowa. Konflikt ten przyczynił się do wzrostu dążeń niepodległościowych w Polsce. Już w sierpniu 1914 roku Józef Piłsudski pod auspicjami Austrii stworzył kampanię kadrową, którą przekształcono w Legiony Polskie. Piłsudski zdołał również powołać do życia konspiracyjną Polską Organizację Wojskową. Dążenia niepodległościowe Polaków uległy dalszemu wzmocnieniu pod wpływem wydarzeń następnych lat. 5 listopada 1916 r. Niemcy i Austro-Węgry zadeklarowały utworzenie państwa polskiego. W 1917 r. we Francji powstała Błękitna Armia. Składała się ona z Polaków będących jeńcami, wziętymi do niewoli przez aliantów na froncie zachodnim i polskich emigrantów. W tym samym roku Roman Dmowski utworzył w Paryżu Komitet Narodowy Polski, który zrobił wiele dobrego dla sprawy polskiej na arenie międzynarodowej. W 1917 r. wybuchły w Rosji rewolucje, które spowodowały upadek caratu i osłabienie jednego z zaborców. W swym słynnym orędziu prezydent USA Wilson uznał, że dla powojennego ładu w Europie niezbędne będzie utworzenie niepodległego państwa Polskiego. Po latach zaborów Polacy wykorzystali te korzystne dla nich zmiany w sytuacji geopolitycznej na świecie. W październiku 1918 r. w Polsce wciąż stacjonowały armie niemieckie i austro-węgierskie. Wciąż działała znienawidzona przez ogół Polaków Rada Regencyjna – organ rządowy powołany przez okupantów. W Krakowie, Cieszynie, Lwowie i Poznaniu rozpoczęto tworzenie struktur przyszłego państwa. Na początku listopada rozpoczęły się walki z Ukrainą o Lwów. 7 listopada 1918 r. w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Rzeczypospolitej Polskiej. Jego premierem był socjalista Ignacy Daszyński. Rząd Lubelski przyobiecał Polakom szereg reform socjalnych i przyszły parlamentarno-gabinetowy ustrój nowo powstałego państwa. Józef Piłsudski w dniu 10 listopada przyjechał do Warszawy i rozpoczął przejmowanie władzy w kraju. W dniu 11 listopada powołał rząd z socjalistą Jędrzejem Moraczewskim na czele i objął urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa. Przejmowanie władzy z rąk okupantów i tworzenie polskich instytucji i urzędów przebiegało spokojnie. W grudniu wybuchło zwycięskie powstanie Wielkopolskie.

Święto 11 listopada to jeden z najważniejszych dni dla tożsamości narodowej Polaków. Tego dnia powinniśmy wspominać odrodzenie się państwa Polskiego i koniec trwających od 18 wieku zaborów. Radujmy się i świętujmy ten dzień godnie – ma on jednoczyć wszystkich naszych rodaków wokół idei patriotyzmu, a nie dzielić.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz