Przejdź do treści

Nie chodzi o celebrowanie niepełnosprawności, a o celebrowanie możliwości

Październik jest to miesiąc budowania świadomości społecznej o zespole Downa.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku stowarzyszenie National Down Syndrome Society działające w Stanach Zjednoczonych ustanowiło październik miesiącem budowania świadomości o trisomii 21. W miesiącu tym mówi się głównie o możliwościach, marzeniach i osiągnięciach osób z zespołem Downa. Organizacje związane z ludźmi z dodatkowym chromosomem chcą zmienić perspektywę w jakiej społeczeństwo widzi te osoby.

Hasło miesiąca października brzmi: „Nie chodzi o celebrowanie niepełnosprawności, a o celebrowanie możliwości”.

Każda osoba z zespołem Downa została wyposażona przez naturę w tylko jeden dodatkowy chromosom. Trisomia 21 pojawia się u dzieci spontanicznie i bez woli kogokolwiek. Osoba mająca dodatkowy chromosom może zmagać się z różnymi wadami wrodzonymi. Jego obecność wpływa także na wygląd zewnętrzny dziecka i jest również przyczyną niepełnosprawności intelektualnej, wad postawy i różnych innych problemów zdrowotnych.

Ludzie z zespołem Downa, których poznałem są zawsze weseli i uśmiechnięci. Wielokrotnie podczas Marszu na Tak i akcji przybijania piątek na poznańskim Dworcu Głównym obserwowałem jak osoby te potrafią zarazić pozytywną energią całe miasto. Mając na uwadze to, by wspomniane wyżej hasło miesiąca października nie pozostało tylko pustym frazesem, życzę wszystkim osobom z trisomią 21 by wreszcie nasze społeczeństwo dojrzało i zaczęło traktować ich tak jak na to zasługują – jako normalnych, wesołych ludzi, którzy tak jak wszyscy mają prawo spełniać swoje marzenia.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz