Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

opiekun prawny osoby niepełnosprawnej

Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna -> Ubezwłasnowolnienie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mar-iola

PostWysłany: Pon Gru 04, 2006 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety w tej sprawie nic nie udało mi się załatwić.Ale dowiedziałam się że zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.Myślę że teraz może jest jakaś szansa dla mnie o przywrócenie mi tego świadczenia (tak mi się wydaje).Bardzo proszę o pomoc w tej trudnej dla mnie sprawie.Bardzo mi na tym zalezy.Podaję treśc Wyroku TK.
mar-iola

PostWysłany: Pon Gru 04, 2006 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro członek najbliższej rodziny wywiązuje się ze swych obowiązków - tak moralnych jak i prawnych - wobec niepełnosprawnego krewnego i wymaga to od niego rezygnacji z zarobkowania, to powinien otrzymać odpowiednie wsparcie państwa.

15 listopada 2006 r. o godz. 12.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku dotyczące warunków przyznania świadczenia z pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 27 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej w zakresie, w jakim uniemożliwia nabycie prawa do zasiłku stałego obciążonej obowiązkiem alimentacyjnym osobie zdolnej do pracy, niezatrudnionej ze względu na konieczność sprawowania opieki nad innym niż jej dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny jest sądem prawa nie zaś faktów. W tym jednak przypadku przeanalizował stan faktyczny leżący u podstaw pytania prawnego. Opiekę nad całkowicie ubezwłasnowolnionym mężczyzną, cierpiącym na zespół Downa, sprawowała po śmierci rodziców siostra, będąca jego opiekunem prawnym. Była ona (w czasie ubiegania się o zasiłek stały) zdolna do pracy, ale z uwagi na konieczność bezpośredniej, osobistej pielęgnacji brata nie pracowała. Spełnione było także kryterium dochodowe. Trybunał stwierdził, że w tej sytuacji ustawowa regulacja musi być uznana za niesprawiedliwą i krzywdzącą. Skoro członek najbliższej rodziny (brat/siostra, dziadek/babka, czy też syn/córka) wywiązuje się ze swych obowiązków - tak moralnych jak i prawnych - wobec ciężko chorego krewnego i wymaga to od niego rezygnacji z zarobkowania, to winien on w tych działaniach otrzymać odpowiednie wsparcie państwa. Wybranie z kręgu osób zobowiązanych do alimentacji (a więc tych, na które państwo nakłada obowiązek opieki nad potrzebującą pomocy osobą najbliższą) jedynie rodziców ("naturalnych", przysposabiających, zastępczych) i przyznanie wyłącznie im prawa do zasiłku stałego, narusza konstytucyjną zasadę równości. Jest sprzeczne także z zasadą sprawiedliwości społecznej, pojmowaną nie w aspekcie socjalno-ekonomicznym, lecz odnoszącą się również do "społecznego poczucia sprawiedliwości", które w demokratycznym państwie prawnym nie powinno być przez ustawodawcę ignorowane. Godzi też w konstytucyjne nakazy ochrony i opieki nad rodziną w ogólności oraz szczególnej pomocy władz publicznych rodzinom w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

Rozprawie przewodniczył prezes TK Jerzy Stępień, a sprawozdawcą był sędzia TK Mirosław Wyrzykowski.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Komunikat prasowy przed rozprawą dotyczącą warunków przyznania świadczenia z pomocy społecznej.

15 listopada 2006 r. o godz. 12.30 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku dotyczące warunków przyznania świadczenia z pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 27 ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił Bernadetcie R. przyznania świadczenia z pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego. Decyzja ta stała się ostateczna wskutek utrzymania jej w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Zdaniem organów pomocy społecznej obu instancji wnioskodawczyni nie spełnia kryteriów do przyznania jej zasiłku, gdyż opiekuje się niepełnosprawnym bratem, a nie dzieckiem. Wobec obowiązujących przepisów jedynie opieka nad dzieckiem uprawniałaby ją do zasiłku. Bernadeta R. odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego uzasadniając, że jej brat został całkowicie ubezwłasnowolniony i ją ustanowiono opiekunem prawnym. Od 1997 r. są sierotami i ona pełni także rolę matki. Odmowa przyznania zasiłku spowodowała, że znaleźli się w niedostatku. Zdaniem pytającego sądu pominięcie wśród uprawnionych do nabycia prawa do zasiłku osób innych niż rodzice, a których obciąża obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletniego, niepełnosprawnego członka rodziny, jest nieuzasadnioną dyskryminacją. Skoro uznano, że należy udzielić pomocy ze środków publicznych rodzicom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej, nie mogącym podjąć zatrudnienia z powodu konieczności opiekowania się pełnoletnim, niepełnosprawnym dzieckiem, to nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia odmowa możliwości uzyskania prawa do zasiłku przez krewnych w linii prostej i rodzeństwo osoby niepełnosprawnej.

Rozprawie będzie przewodniczył prezes TK Jerzy Stępień, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Mirosław Wyrzykowski.
mar-iola

PostWysłany: Pon Gru 04, 2006 10:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świadczenia także dla opiekunów

Łukasz Cholewicki
2006-11-16, 10:18
Ostatnie zmiany 2006-11-16, 14:12

Rodzeństwo i inne osoby, które faktycznie sprawują opiekę nad osobą niepełnosprawną, będą mogły starać się o zasiłek z pomocy społecznej.

Różnicowanie uprawnień do pomocy społecznej dla rodziców i dalszych krewnych dziecka niepełnosprawnego jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości – orzekł Trybunał Konstytucyjny w sprawie pytania prawnego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

WSA rozstrzygał sprawę odmowy przyznania zasiłku stałego dla siostry, która opiekowała się niepełnosprawnym bratem i z tego powodu nie mogła podjąć pracy. Ośrodek Pomocy Społecznej odmówił jej przyznania zasiłku stałego, gdyż do uzyskania takiego świadczenia uprawniałaby ją jedynie opieka nad własnym dzieckiem wymagającym stałej opieki.

– Takie unormowanie przepisów było niesprawiedliwe – stwierdził przewodniczący składu sędzia Jerzy Stępień, prezes Trybunału.

Zdaniem Trybunału o tym, czy opiekunowi należy się zasiłek, decyduje fakt sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, niepodejmowanie zatrudnienia oraz niskie dochody we wspólnie prowadzonym gospodarstwie. Stopień pokrewieństwa ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie.

Choć Trybunał orzekł o niekonstytucyjności art. 27 ust. 1-3 nieobowiązującej już ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. nr 64, poz. 414 z późn. zm.), to jednak konsekwencje wyroku odnoszą się także do osób obecnie korzystających z pomocy społecznej. Od 2003 roku zasiłek stały z tytułu opieki został przekształcony w zasiłek pielęgnacyjny. Warunkiem jego otrzymania było jednak wykazanie prawa do pobierania zasiłku stałego. Oznacza to, że osoby, którym bezprawnie odmówiono prawa do takiego zasiłku, nie otrzymały również zasiłku pielęgnacyjnego. Zgodnie z prawem wszystkie osoby, które sprawowały faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym, a odmówiono im prawa do pobierania zasiłku stałego, będą mogły ubiegać się o wznowienie postępowania w tej sprawie. Mogą to uczynić w ciągu miesiąca od opublikowania wyroku Trybunału.

Za: Łukasz Guza, Gazeta Prawna, nr 223
mar-iola

PostWysłany: Pon Gru 04, 2006 10:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę o pomoc.
lucho78

PostWysłany: Pon Gru 04, 2006 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale jakiej Pani pomocy konkretnie potrzebuje?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mar-iola

PostWysłany: Pon Gru 04, 2006 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomocy prawnej czy mam szanse po ogłoszeniu wyroku Tk na świadczenie pielęgnacyjne ze względu opieki nad siostrą.Bo jedni interpretują że tu chodzi o zasiłek stały,którego już nie ma, inni że o świdczenie pielęgnacyjne ja już sama nie wiem o co chodzi tak dokładnie.Po prostu potrzebuję informacji co ja mam w tej sytuacji dalej robić.Bardzo proszę o poradę.Będę wdzięczna.Pozdrawiam
mar-iola

PostWysłany: Pon Gru 04, 2006 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wcześniej pobierałam zasiłek stały,który potem został zastąpiony świadczeniem pielęgnacyjnym więc tak mi się wydaje że miałabym możliwość na nowo się o niego starać,ale po prostu chciałabym mieć pewnośc czy tak właśnie jest.Czekam na informacje w mojej sprawie z góry bardzo dziękuję.
mar-iola

PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo proszę o jakieś wiadomości w mojej sprawie
lucho78

PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chcę Pani tak z niczym zostawiać, ale obawiam się, że przez Internet nic już nie można zrobić. Tu już potrzeba zdecydowanego działania na miejscu - pochodzić po urzędach, skontaktować się lokalnym MOPS-em czy MOPRem, nie wiem z kim jeszcze.... Pokazywać im papiery, pisać pisma, nacchodzić, aż do skutku.. Wydaje mi się, że ma Pani rację i należy się Pani to świadczenie, ale ja nie jestem prawnikiem, nie znam dokładnie przepisów, itd.
Powrót do góry
mar-iola

PostWysłany: Pią Gru 08, 2006 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawdą jest że jak przekazałam dokumenty firmie GESTOR żeby bliżej się zapoznali ze sprawą musiałabym zapłacić 300 zł niestety nie stać mnie na to.Myślałam że może na forum udzieli mi informacji na ten temat.
jawor

PostWysłany: Nie Sty 25, 2009 7:14 pm    Temat postu: Pytanie do mar-iola Odpowiedz z cytatem

Jeżeli możesz do napisz jak się zakończyła sprawa , czy zostałaś uznana w końcu za opiekuna faktycznego, a wg. mnie powinnaś.mam taką samą sytuację jak ty. Podaję mój prywatny adres: jawornr1@interia.pl
Pozdrawiam serdecznie.
exit1972

PostWysłany: Sro Lut 25, 2009 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Wszystkich na forum! Mam pytanie odnośnie płatnych dni wolnych z pracy opiekuna osoby zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności. Czy coś takiego przysługuje - bo coś słyszałem ,że nalezą się 2 dni płatne i wolne dla opiekuna. Proszę o pomoc.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wielkopolski Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych :: Forum Strona Główna -> Ubezwłasnowolnienie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: