Przejdź do treści

Dostępność budynku Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych

Zdjęcie, tablice na budynku Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania

Budynek Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania znajduje się przy ulicy Trzeciego Maja.

Znacznym ułatwieniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub mających inne problemy z poruszaniem się jest to, że do budynku wchodzi się z poziomu ulicy – nie trzeba pokonywać żadnych schodów. Po wejściu do budynku Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych trafia się na recepcję pełniącą również funkcję biura podawczego – miejsca, w którym zostawia się dokumenty.

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych to miejsce zamknięte dla osób z zewnątrz. Obecnie ze względu na panującą w Polsce i na świecie pandemię koronawirusa i obowiązujący reżim sanitarny na poszczególne piętra urzędu nie mogą wchodzić osoby nie będące jego pracownikami. W czasach przed pandemią wejście na wyższe poziomy budynku było możliwe. Trzeba było poprosić Panią recepcjonistkę o specjalną przepustkę po otrzymaniu której trafiało się do do wąskiego korytarza. Prowadzi on na klatkę schodową i do windy, którą można sforsować kolejne piętra budynku. Winda w budynku Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych jest wąska. Korytarze na poszczególnych piętrach budynku są wystarczająco szerokie by zmieściła się na nich osoba jadąca na elektrycznym wózku inwalidzkim. Preferowany sposób załatwiania wszelkiego rodzaju spraw wewnątrz budynku Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych polega na tym, że recepcjonistka prosi urzędnika, odpowiedzialnego za dny rodzaj spraw o to by zszedł na parter i w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu wysłuchał petenta. Pomieszczenie, w którym urzędnicy przyjmują osoby z zewnątrz jest szerokie i przestronne, nie prowadzą do niego żadne schody – jest ono dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Strona Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych jest częścią witryny internetowej Urzędu Miasta Poznania i posiada wszystkie jej funkcjonalności, takie jak na przykład możliwość zmiany kontrastu i wielkości czcionek. Jest ona dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych ze względu na organizację pracy urzędników i narzucony im sposób przyjmowania petentów należy uznać za dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu WolnościLogo Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich