Przejdź do treści

Urząd Miasta Poznania przyjazny osobom z niepełnosprawnościami

Urząd Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim 17

Urząd Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17 w Poznaniu należy do najbardziej reprezentacyjnych budynków stolicy Wielkopolski.

Jest to również miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. W salach sesyjnych znajdują się pętle indukcyjne ułatwiające odbiór posiedzeń Radny Miasta osobom niedosłyszącym.

Oznaczenie pętli indukcyjnej przy sali Białej Urzędu Miasta Poznania

W trakcie wizyty w budynku Urzędu moją uwagę przykuły naklejki brajlowskie na klamki od drzwi. Są one wypukłe i umożliwiają osobom ich dotykającym przeczytanie do jakiego pomieszczenia prowadzi dane wejście. Niestety według słów Agnieszki Michalak – urzędniczki, która oprowadzała mnie po gmachu przy placu Kolegiackim 17 naklejki te nie sprawdziły się. Nie zdały one egzaminu ponieważ nie wszystkie osoby niewidome znają alfabet Brajla a naklejki są nietrwałe i bardzo szybko się ścierają.

Zdjęcie naklejka brajlowska na drzwi

Lepszym rozwiązaniem okazały się niepozornie wyglądające skrzyneczki – tak zwane To Tu Pointy, o których pisaliśmy tutaj. Umożliwiają one osobom, które mają zainstalowaną w telefonie odpowiednią aplikację określenie miejsca w budynku Urzędu, w którym aktualnie się znajdują. W Urzędzie umieszczono jedenaście takich skrzynek w ramach programu pilotażowego. Jeśli projekt ten się sprawdzi to zostanie wprowadzony na stałe.

Zdjęcie TO TU POINT

Dobrym rozwiązaniem jest podjazd znajdujący się na parterze budynku.

Zdjęcie, Podjazd w Urzędzie Miasta Poznania

W Urzędzie znajdują się również windy, które są ułatwieniem zarówno dla wózkowiczów jak i osób mających problemy z poruszaniem się. Wśród ułatwień, które zwróciły moją uwagę znalazły się również oznakowane miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami i specjalnie oznakowane wejście do budynku, które umożliwia wjazd wózkowiczom.

Zdjęcie, oznakowanie dostępnego dla niepełnosprawnych wjazdu do Urzędu Miasta Poznania

W Urzędzie znajduje się również czytnik, który umożliwia zapoznanie się z najważniejszymi sprawami dotyczącymi działalności placówki – można za jego pomocą poznać na przykład harmonogram dyżurów Prezydenta Miasta i aktualne ogłoszenia o konkursach. Czytnik ten wyposażony jest w udogodnienia dla osób słabowidzących – można na nim zmienić czcionkę i kontrast w zależności od potrzeb osoby korzystającej z urządzenia.

Zdjęcie specjalnego czytnika w Urzędzie Miasta Poznania

W Urzędzie znajdują się również oznaczone toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zdjęcie, drzwi prowadzące do toalety dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie Miasta Poznania

Strona internetowa Urzędu Miasta Poznania jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Czarne czcionki wyświetlane są na kontrastowym białym tle. Można zmieniać kontrast i kolor oraz wielkość czcionek za pomocą ikonki znajdującej się po prawej stornie witryny tuż przy linku do Biuletynu Informacji Publicznej. Obok niej znajduje się ikonka zawierająca symbol wózka inwalidzkiego. Po jej naciśnięciu internauta przenoszony jest na specjalną stronę urzędu dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami. Kolejna ikonka zawiera symbol ucha. Jej kliknięcie przenosi nas na stronę Urzędu Miasta dedykowaną osobom głuchym na, której publikowane są filmy zawierające najważniejsze informacje dotyczące życia mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Reasumując powyższe rozważania stwierdzam, że Urząd Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim 17 to miejsce przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Oceniając to miejsce pod kątem dostępności spotkałem się z urzędnikami, którzy wciąż poszukują nowych rozwiązań by jak najwięcej osób mogło z tego budynku korzystać bez przeszkód i cieszy mnie to.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu WolnościLogo Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich