Przejdź do treści

Muzeum Tyflologiczne w Owińskach

Zdjęcie, eksponaty Muzeum Tyflologicznego w Owińskach

Muzeum Tyflologiczne w podpoznańskich Owińskach to jedyna w Polsce placówka poświęcona kulturze i edukacji osób niewidomych.

Muzeum to składa się jedynie z dwóch pomieszczeń. Mimo niewielkich rozmiarów jest bardzo bogate w zbiory. Wielu ze zgromadzonych na ekspozycji przedmiotów nie można obejrzeć w żadnym innym muzeum na świecie! W placówce zobaczyć można między innymi arkusze z pierwszej książki drukowanej pismem Kleina, urządzenie drukujące teksty w tym piśmie wraz z kompletem czcionek. W Muzeum Tyflologicznym znajdują się również pierwsze druki pismem liniowym Anny Adler oraz pierwsze paryskie kubarytmy… Wśród cennych eksponatów wyróżnić należy także stare mapy tyflologiczne Europy i świata. Z Berlina, Brna i Budapesztu pochodzą próbne wydania niespotykanych nigdzie na świecie tyflografik Martina Kunza. W Muzeum można obejrzeć oryginalne magnetyczne kostki kubarytmowe i różne rodzaje tabliczek do pisania pismem brajla. Bardzo cenny jest także sławny przyrząd Siemiewskiego do rysowania.

Muzeum zajmuje jedynie 80 metrów kwadratowych. Jest to jednak bardzo ważne na mapie naszego regionu miejsce. W placówce studenci uczelni wyższych odbywają zajęcia, uczniowie szkół podstawowych poznają tematyką związaną z edukacją osób niewidomych. Do Muzeum Tyflologicznego przybywają naukowcy z całego świata po to by studiować tematykę starych pomocy dydaktycznych czy map tyflologicznych.

Muzeum znajduje się na ulicy Przemysłowej 9 w Owińskach.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.