Przejdź do treści

Nowy system usług opiekuńczych

Grafika promująca system Dobre Wsparcie

Pracownicy Fundacji Nauka dla Środowiska z Koszalina opracowali program o nazwie Dobre Wsparcie.

Jest to program usług opiekuńczych nad osobami starszymi. Innowacja oparta jest na nowych technologiach, które zostały w niej wykorzystane tak, że pomagają nie tylko w niesieniu wsparcia, lecz także w budowaniu relacji z rodziną, sąsiadami i opiekunami z pomocy społecznej.

Pierwszy element programu nosi nazwę „Dobra Opieka”. Jest narzędziem stworzonym dla samorządów. Składa się z elektronicznego modelu zarządzania pracą opiekunów. Ten składnik programu przypomina elektroniczny kalendarz. Dzięki niemu osoby parujące w opiece społecznej mogą szeregować i weryfikować zadania do wykonania. Kolejny element systemu wsparcia to aplikacja na telefon komórkowy o nazwie „Dobry Opiekun”. Umożliwia ona opiekunom rozliczanie się z wykonanych czynności w automatycznych kartach pracy. Kolejnym składnikiem programu o nazwie Dobre Wsparcie jest aplikacja  „Dobra Rodzina”. Jest to sposób informowania najbliższych o stanie osoby, nad którą sprawowana jest opieka. Ostatni element czteroskładnikowego systemu wsparcia to aplikacja „Dobry Sąsiad”. Umożliwia ona sąsiedzkie usługi opiekuńcze i angażuje w pomoc ludzi, którzy są blisko. Ważną częścią systemu są także tak zwane opaski przywoławcze. Są one dedykowane osobom mającym problem z obsługą telefonu komórkowego. Opaski te zawierają duży przycisk, którego naciśnięcie powoduje wezwanie pomocy adresowane do sześciu wskazanych uprzednio osób. Dzięki pomocy technologii GPS ludzie wezwani do udzielania pomocy widzą lokalizację osoby potrzebującej wsparcia.

Projekt Dobre wsparcie o wartości 10 milionów złotych został dofinansowany kwotą 8,6 miliona złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Program zrealizowano w ramach Zachodniopomorskiego Programu Regionalnego. Jest to innowacja która może zostać wdrożona na terenie całej Polski.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.