Przejdź do treści

Pomoc humanitarna dla Republiki Środkowoamerykańskiej

Zdjęcia mieszkańców Republiki Środkowej Afryki z archiwum Fundacji Rdemptoris Missio

Autorzy: Justyna Janiec-Palczewska, Ewelina Węglewska

Wczoraj w siedzibie Fundacji „Redemptoris Missio” przy ul. Junikowskiej 48 w Poznaniu odbyło się wielkie pakowanie pomocy humanitarnej do Republiki Środkowoafrykańskiej.

Transport to blisko trzy tony środków medycznych i mleka w proszku. Dary te posłużą do walki z pandemią Covid-19, która trwa również w Afryce. Darmowy transport lotniczy jest możliwy dzięki działająca przy ONZ organizacji Word Food Program, która od maja 2020 r. świadczy bezpłatne usługi transportowe do wielu krajów na świecie, aby wesprzeć działania europejskich organizacji humanitarnych i pomocowych. Pomoc humanitarna z Poznania zostanie przewieziona do Brukseli, aby następnie transportem kargo polecieć się do stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej – Bangui.

Wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do Afryki Samba Sow oświadczył, że obawia się poważnie, że z powodu braku testów na obecność koronawirusa na kontynencie tym dojdzie do „cichej epidemii”. W krajach afrykańskich istotna jest pewna prawidłowość – im biedniejszy kraj, tym mniej w nim odnotowano przypadków zachorowań na COVID – 19. Wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio”, którzy pracowali w najdalszych zakątkach świata zgodnie mówią o trudnych warunkach sanitarnych w afrykańskich szpitalach. Opieka medyczna w Afryce jest na zatrważająco niskim poziomie.  W niektórych szpitalach nie ma nawet prądu i bieżącej wody. Jedno jest pewne; o ile na epidemię koronawirusa nie były przygotowane bogate kraje europejskie, w których na jednego lekarza przypada kilkuset mieszkańców, o tyle trudno sobie wyobrazić takie przygotowanie w Afryce, gdzie w najbiedniejszych państwach jeden lekarz przypada na kilkaset tysięcy mieszkańców. Doniesienia napływające do nas z Afryki nie napawają optymizmem.

Republika Środkowoafrykańska od 2012 r. jest w stanie permanentnego konfliktu zbrojnego. Na terenie Republiki Środkowej Afryki działa oficjalnie 14 grup zbrojnych. Kraj ten jest przedostatnim na liście najbiedniejszych państw świata. Jego mieszkańcy wobec epidemii są zupełnie bezbronni. Publiczna służba zdrowia w RŚA nie posiada podstawowych materiałów medycznych oraz lekarstw, na blisko 20 milionów mieszkańców całego kraju przypada trzy respiratory. Świecka misjonarka – Izabela Cywa, która pracowała w tym kraju wiele lat jako dyrektorka szpitala mówi: Budynki 12 ośrodków zdrowia, do których trafi pomoc są stare i zaniedbane. Brakuje nawet łóżek i krzeseł, a największy problem to niski poziom edukacji personelu i niska świadomość zagrożeń epidemiologicznych. Pierwszym możliwym samolotem z Europy zamierzam tam wrócić i edukować personel medyczny oraz pomóc w dystrybucji darów z Polski. Pomoc trafi do ośrodków medycznych, które pomagają miejscowej ludności w tym Pigmejom – ludności koczowniczo – łowieckiej. Uważani są oni za najbiedniejszą grupę etniczną tego kraju.

Polscy misjonarze niosą pomoc w tym kraju od wielu lat, nie opuścili go nawet w związku z toczącą się tam od 2012 roku wojną domową, nie opuszczają teraz. Prowadzą szkoły, ośrodki zdrowia, warsztaty nauki zawodu, ośrodki dożywiania dzieci. Każdego dnia wykonują w ciszy i bez rozgłosu heroiczną pracę na rzecz poprawy bytu tamtejszych mieszkańców.

Na stronie Fundacji Redemptoris Missio nieprzerwanie trwa zbiórka środków, którymi wspomagani są polscy misjonarze www.medycynamisjach.org/walka-z-koronawirusem-w-afryce.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu WolnościLogo Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich