Przejdź do treści

Akcja długi stół pomaga wykorzystywać żywność

Na zdjęciu zdrowa żywność - warzywa i owoce

Towarzystwo Pomocy Wzajemnej i Gospodarki Solidarnościowej organizuje akcję „Długi Stół”. Polega ona na sieciowym dystrybuowaniu i dzieleniu się żywnością.

Hasło wzięło się od powiedzenia: „kiedy masz więcej niż Ci trzeba, zbuduj dłuższy stół, a nie wyższy płot”.

Wynikiem działań jest angażowanie jak największej liczby lokalnej społeczności, dzięki czemu tworzą się kontakty i powiązania wśród bliższych i dalszych znajomych.

Pomoc kierowana jest szczególnie w stronę rodzin poszkodowanych przez pandemię. Chodzi tutaj o ludzi dotkniętych przez kryzys ekonomiczny, którzy nie radzą sobie finansowo z wciąż rosnącymi kosztami zaopatrzenia gospodarstwa domowego w żywność.

Pomoc żywnościowa to tylko najdalszy etap całego procesu. W akcji chodzi też o to, by zbudować sieć osób i lokalnych grup zaangażowanych w tworzenie „bezpieczeństwa żywnościowego” w warunkach miejskich.

Kroki, jakie są podejmowane, to między innymi:

  1. Zbieranie darmowej i bardzo taniej żywności od detalistów, hurtowników i producentów.
  2. Jej bezpośrednia dystrybucja dla osób potrzebujących, w formie „paczek żywnościowych”.
  3. Przygotowywanie przetworów i magazynowanie ich w oddolnych bankach żywności z przeznaczeniem na wykorzystanie w okresie mniejszej dostępności żywności z zewnątrz.
  4. Uruchamianie oddolnej uprawy żywności w warunkach miejskich.
  5. Organizacja grup do pracy w rolnictwie, z możliwością pobierania części wynagrodzenia w naturze.

Bezpośrednia pomoc żywnościowa trafia do osób zaangażowanych w „Długi Stół” oraz do tych wskazanych przez społeczności, z którymi współpracuje organizacja.

Jedna czwarta przetworów pozostaje u osób, które je wykonały. Pozostałe wędrują do lokalnych magazynów („dziupli”), skąd są rozdzielane zgodnie z potrzebami.

Włączyć do akcji warto na różne sposoby. Można pomóc zbierać żywność. Obecnie odbywa się to na terenie Poznania. W przypadku, kiedy posiadasz znajomości możesz pomóc zdobyć pomoc żywnościową od producentów, hurtowników oraz detalistów.

Zbiórka żywności została oficjalnie zarejestrowana. Można również pomóc magazynować jedzenie. Mile widziane jest też np. wsparcie przy transporcie do miejsc przepakowania czy do tak zwanych dziupli – czyli przestrzeni, gdzie magazynowana jest żywność.

Ważna jest wszelkiego rodzaju pomoc, która pomoże rozbudowywać wzajemną sieć niesienia wsparcia. Jest to bardzo potrzebna i cenna inicjatywa, która przynieść może jeszcze wiele dobrego.

Skontaktować się z organizatorami oraz poczytać więcej na temat akcji można tutaj.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu WolnościLogo Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich