Przejdź do treści

Pomoc finansowa dla osób z niepełnosprawnościami

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych

Od kilku dni Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Bardzo istotnym elementem programu jest III Moduł. Wprowadza on możliwość uzyskania wsparcia finansowego w związku z wystąpieniem w Polsce epidemii koronawirusa.

Z programu mogą korzystać:

– osoby z niepełnosprawnościami legitymujące się ważnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności

– dzieci i młodzież o ograniczonej sprawności mająca aktualne orzeczenia o niepełnosprawności, wydane przed 16 rokiem życia.

Wsparcie pieniężne w ramach III Modułu programu przysługuje osobom z niepełnosprawnościami, które na skutek wystąpienia epidemii koronawirusa straciły, w terminie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość skorzystania (przez okres co najmniej 5 następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówkach rehabilitacyjnych. Pomoc ta polega na dofinansowaniu kosztów poniesionych w związku z zapewnieniem opieki w warunkach domowych.

Wysokość wsparcia finansowego wynosi 500 zł miesięcznie. Kwota ta przypada na jedną osobę z niepełnosprawnością. Okres udzielnej przez Fundusz pomocy pieniężnej nie może być dłuższy niż 3 miesiące. W każdym z miesięcy wskazanych we wniosku o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III, osoba wnioskująca musi wykazać brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez czas co najmniej 5 następujących po sobie dni roboczych.

Świadczenie nie przysługuje osobom z niepełnosprawnościami w miesiącu, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten został przyznany osobom o ograniczonej sprawności w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa oraz wywołanych przez epidemię sytuacji kryzysowych.

Pomoc dedykowana  jest osobom z niepełnosprawnościami, które:

– uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej

– korzystają ze środowiskowych domów samopomocy, działających na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej

– uczestniczą w zajęciach dziennych domów pomocy społecznej, których działanie określają przepisy ustawy o pomocy społecznej

– są podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których funkcjonowanie finansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

– są uczestnikami programów, które zatwierdziła do realizacji Rada Nadzorcza Funduszu i w ich ramach korzystają z pomocy udzielanej przez placówki rehabilitacyjne0

– są pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) beneficjentami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych odbywających się zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim

– są pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) uczestnikami zajęć w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, których działanie określone zostało na podstawie ustawy Prawo oświatowe

Funkcję realizatorów programu pełnią samorządy powiatowe – które zgłosiły chęć przystąpienia do projektu. Pomoc osobom o ograniczonej sprawności będzie udzielana  na terenie tych samorządów powiatowych, które przystąpią do programu.

Samorząd powiatowy, który chce przystąpić do realizacji III Modułu programu musi wyznaczyć jednostkę organizacyjną (np. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie), która będzie rozpatrywać wnioski i decydować o  udzieleniu wnioskowanej pomocy.

Wnioski o wsparcie finansowe w ramach Modułu III będzie można składać do realizatora programu (właściwego terytorialnie dla miejsca zamieszkania Wnioskodawcy) w trybie ciągłym do dnia 4 września 2020 roku.

W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem będą mogły wystąpić  tylko osoby pełniące obowiązki ich opiekunów prawnych.

Termin początku przyjmowania wniosków to 10 kwietnia 2020 roku. Wnioski należy złożyć elektronicznie w Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W wypadku gdy obsługa Systemu Obsługi Wsparcia nie będzie możliwa i złożenie wniosku nie powiedzie się dopuszczalny będzie inny sposób złożenia wniosku (np. osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie). W takim wypadku wzór wniosku będzie można zaczerpnąć ze strony Funduszu. Instytucja ta rekomenduje składanie wniosków przez system SOW. W sytuacji panującej epidemii jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Można złożyć wniosek bez wychodzenia z domu, bez kolejek i barier. Tym bardziej, że możliwość złożenia wniosku w systemie SOW przyznano również osobom, które nie założyły jeszcze profilu zaufanego lub nie mają podpisu elektronicznego. By składać wnioski wystarczy założyć konto w systemie SOW.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.