Przejdź do treści

Innowacje społeczne w ramach programu Dostępność Plus

Zdjęcie - uśmiechnięta kobieta pcha mężczyznę siedzącego na wózku inwalidzkim

W ramach rządowego programu Dostępność Plus istnieje możliwość realizacji innowacyjnych projektów adresowanych do osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Możliwość wsparcia tego typu innowacji społecznych zapewniają fundusze unijne z programu „Wiedza Edukacja Rozwój”.

Umowy na dofinansowanie z operatorem funduszy – Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju podpisało czterech partnerów. Są to spółka DGA Wspieramy Wielkich Jutra, poznańskie Stowarzyszenie na Rzesz Spółdzielni Socjalnych i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner. Do końca roku, dzięki nim będzie działać pięć inkubatorów dostępności, w których zostanie wypracowanych ponad 200 innowacyjnych rozwiązań. Kwota dofinansowania przeznaczona na ten cel to 20 milionów złotych pochodzące ze środków unijnych.

Inkubatory dostępności to instytucje i organizacje udzielające pomocy eksperckiej i finansowej, w formie grantu w wysokości do 100 tysięcy złotych. Wsparcie to mogą otrzymać osoby indywidualne, grupy nieformalne lub inne podmioty, takie jak organizacje pozarządowe. Grantobiorcy otrzymają dofinansowanie na pomysły mające sprawić, by osoby niepełnosprawne i seniorzy o ograniczonej mobilności, w jak największym stopniu mogli samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Wyszukiwanie i realizowanie nowatorskich pomysłów będzie odbywać się w sposób partycypacyjny. Oznacza to, że wszystkie innowacje powstaną z udziałem osób, którym w przyszłości takie rozwiązania mają służyć.

Działania pięciu inkubatorów dostępności mają przyczynić się do stworzenia w Polsce stabilnych warunków sprzyjających rozwojowi innowacji społecznych.

Źródło informacji można znaleźć tutaj.