Przejdź do treści

Weekend seniora z kulturą

Plakat reklamujący imprezę „Weekend seniora z kulturą”

Dzisiaj, 27 września 2019 r. oraz kolejnego dnia w sobotę, 28 września w dwóch oddziałach muzealnych poznańskiej Biblioteki Raczyńskich odbędzie się „Weekend seniora z kulturą”. Osoby w wieku 60+ za symboliczną kwotę będą mogły zwiedzić Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza i Pracownię-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, mieszczące się przy ulicy Stary Rynek 84 będzie dostępne dla seniorów w godz. 9:00 – 17:00. Jest to najmłodsze muzeum w Polsce poświęcone temu pisarzowi. Jak wiadomo Henryk Sienkiewicz nie miał silnych związków z Poznaniem. Los złączył legendę pisarza ze stolicą Wielkopolski za pośrednictwem osoby Ignacego Mosia. Moś kolekcjonował pamiątki związane z Noblistą, jego dziełami i rodziną. Ekspozycja muzealna została zaaranżowana tak, by oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz. W Muzeum można obejrzeć meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu. Jedną z sal wyposażono w multimedia, wzbogacające informacje o życiu Noblisty. Istotną część zbiorów Muzeum stanowi księgozbiór, który obejmuje prawie 5 000 pozycji.

Pracownia Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego będzie czynna w godz. 10:00 – 16:00. Józef Ignacy Kraszewski bywa określany mianem „nauczyciela historii narodu”. W 1830 r. został zaaresztowany przez władze carskie za przynależność do stowarzyszenia konspiracyjnego. Kraszewski był znanym publicystą politycznym, który zasłynął jako autor „Sprawy polskiej w roku 1861”. Był to jeden z pierwszych pisarzy opisujących powstanie styczniowe. Wyemigrował w roku 1863. Był zaciekłym krytykiem polityki kanclerza Ottona von Bismarcka. Za współpracę z wywiadem francuskim oskarżony został przez władze pruskie i uwięziony na 3,5 roku w magdeburskiej twierdzy. Zasługi Kraszewskiego dla ocalenia polskiej tożsamości narodowej w czasie zaborów są nie do przecenienia. Seniorzy będą mogli zwiedzić wystawę „Kraszewski dla sprawy polskiej”. W Muzeum odbędzie się prezentacja materiałów audiowizualnych towarzyszących wystawie: wypowiedzi prof. UAM dra hab. Wiesława Ratajczaka, fragmentów filmu o J. I. Kraszewskim i gawęd Zygmunta Nowakowskiego zatytułowanych „Jak sławny pisarz szpiegiem został „oraz „Bismarck kontra Kraszewski”.