Przejdź do treści

80 rocznica wybuchu II wojny światowej

Kolorowa Mapa przedstawiająca kierunki napaści Hitlerowców na Polskę we wrześniu 1939 r. i linie obrony Polaków

Dziś przypada 80 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej.

Przygotowania do napaści na Polskę Hitler nakazał w kwietniu 1939 r. Niemieccy sztabowcy przygotowali strategię wojny błyskawicznej. Opierała się ona na działaniu samodzielnych jednostek pancernych, połączonych z atakami lotnictwa. W założeniu hitlerowców miały one szybko przełamać przygotowaną przez Wojsko Polskie obronę. Niemcom sprzyjała zarówno przewaga ilościowa jak i jakościowa wojsk lądowych, czołgów i samolotów. Hitler współpracował również ze Związkiem Radzieckim w celu zniszczenia i izolowania Polski.

Polscy sztabowcy plan obrony zaczęli przygotowywać w marcu 1939 r. Jak okazało się później, Polacy dobrze rozpracowali niemieckie palny napaści i główne kierunki uderzeń hitlerowskich wojsk. Polscy dowódcy realnie oszacowali przewagę III Rzeszy w ludziach i w sprzęcie. Polscy dowódcy przejęli taktykę prowadzenia tzw. bitwy granicznej, zakładając że przystąpienie do wojny Anglii i Francji zmniejszy napór hitlerowskich wojsk.

Niemcy rozpoczęli atak na Polskę wczesnym rankiem 1 września 1939 r. Nie wypowiedzieli Polsce wojny. Dokonali mnóstwo zbrodni łamiących międzynarodowe konwencje chroniące jeńców, szpitale i cywilów. 3 września zakończyła się klęską bitwa graniczna. W kolejnych dniach Niemcy rozbijali polską obronę, dezorganizowali dowodzenie i doprowadzali do chaotycznych odwrotów Wojska Polskiego. Na uwagę zasługują bohaterskie obrony Westerplatte, Mokrej i Wizny. W połowie września większość oddziałów Armii Polskiej była zdolna do walki. Zgodnie z planami polskich sztabowców, warunkiem utrzymania skutecznej obrony była pomoc Zachodu. Anglicy i Francuzi wypowiedzieli hitlerowskim Niemcom wojnę,  lecz nie podjęli żadnych działań ofensywnych.

Zgodnie z literą paktu Ribbentrop-Mołotow w nocy z 16 na 17 września 1939 r. Związek Radziecki rozpoczął agresję na Polskę. Armia Czerwona wkroczyła na ziemię naszego kraju bez oficjalnego wypowiedzenia wojny. 17 września członkowie rządu i prezydent RP udali się do Rumunii  z zamiarem kontynuowania walki na obczyźnie. 27 września skapitulowała Warszawa a 6 października poddały się oddziały Wojska Polskiego walczące pod Kockiem.

Klęska wrześniowa rozpoczęła II wojnę światową. Był to jeden z najokrutniejszych i najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych w dziejach świata. W następnym artykule, który ukarze się na naszym portalu wkrótce przyjrzymy się II wojnie światowej z perspektywy historii powszechnej.

Opracowano na podstawie książki Andrzeja Piaseckiego, Wiek Burzy i Spokoju.