Przejdź do treści

„Niezależność na telefon”: osobisty asystent wesprze niepełnosprawnych w Poznaniu

Na zdjęciu ręka osoby z niepełnosprawnością oparta na kole wózka inwalidzkiego. Zieleń w tle

Poznań realizuje po raz kolejny program „Niezależność na telefon”. Projekt ma za zadanie spełniać takie zadania jak zapewnienie dorosłym niepełnosprawnym nieodpłatnej  pomocy asystenta, który wesprze ich w wykonywaniu codziennych obowiązków.

 

Z usług asystenta mogą skorzystać osoby, które są pełnoletnie oraz dysponują aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, nie są całkowicie zależne, mogą powiedzieć lub przekazać asystentowi w czym ma im pomóc (werbalnie, za pośrednictwem języka migowego lub w inny sposób) oraz takie, które co najmniej od roku składają swój PIT w jednym z poznańskich urzędów.

Program „Niezależność na telefon”, obejmuje dla przykładu asystę przy poruszaniu się transportem środkami komunikacji miejskiej czy podczas robienia zakupów i załatwiania sprawunków w punktach usługowych. Może to być również pomaganie przy utrzymaniu w dobrym stanie sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania.

Asystenci nie świadczą usług opiekuńczych, ani specjalistycznych usług medycznych. Osoby niepełnosprawne na ich pomoc mogą liczyć każdego dnia tygodnia w godzinach od 8.00 do 22.00. Najkrótszy czas przewidziany na pomoc w realizacji zaplanowanej czynności wynosi pełną godzinę zegarową.

Bezpłatne wsparcie asystenta można zamówić m.in. dzwoniąc pod numer telefonu: 61 646 33 44 (następnie należy wybrać „0″) lub 786 819 079.

Zgłoszenia przyjmuje biuro Poznań Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 20:00.

Zgłoszenia od osób z trudnościami w komunikacji werbalnej, w tym osób z dysfunkcją słuchu przyjmowane są również za pośrednictwem wiadomości sms wysłanej pod numer: 783 944 112 lub na adres poczty elektronicznej pk@um.poznan.pl.

Pomysł na program „Niezależność na telefon” został zrealizowany po raz pierwszy w 2018 roku. Według statystyk, którymi dysponuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, w poprzedniej edycji programu skorzystało z niego 215 osób.