Przejdź do treści

Schizofrenicy w łóżku

Smutna kobieta chora na schizofrenię ubrana w czarną koszulkę, wokół jej głowy mniej wyraźne wizerunki jej twarzy symbolizujące rozczepienie jaźni

Schizofrenia to choroba na którą zapada od 1,4 do  4,6 osób na 1000.  Wpływ tej przypadłości dotyczy funkcjonowania chorych we wszystkich sferach ich życia.  Postanowiłem znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak pacjenci ze zdiagnozowaną schizofrenią  radzą sobie ze swoją seksualnością? 

Badania naukowe pokazują, że schizofrenicy  rzadziej niż ludzie zdrowi angażują się w relacje seksualne. Można nawet stwierdzić,  że rzadziej tworzą związki o charakterze emocjonalno-seksualnym niż pozostała populacja pacjentów psychiatrycznych.  Niezmiernie rzadko lub w ogóle nie prowadzą współżycia seksualnego. Dane zbierane przez naukowców pokazują, że schizofrenia  jest związana z istotnym ryzykiem wycofania się z tej sfery życia. Wiąże się to z niezaspokojeniem podstawowych ludzkich potrzeb.

U 90 % populacji  chorych na schizofrenię występują dysfunkcje seksualne. Są one bardzo zróżnicowane. Dotykające schizofreników problemy w  sferze seksualnej obejmują wszystkie aspekty seksualności kobiet i mężczyzn. U kobiet problemy z seksem dotyczą pożądania, zaś u mężczyzn pobudzenia.  Według danych szacunkowych dysfunkcje seksualne występują u 60% mężczyzn poddanych leczeniu przeciwpsychotycznemu oraz u 30 – 93% leczonych kobiet.

Działanie leków przeciwpsychotycznych  łączy się ze wszystkimi rodzajami zaburzeń seksualnych. Mechanizm wywoływania dysfunkcji przez neuroleptyki  jest bardzo złożony i obejmuje działanie antagonistyczne względem receptorów dopaminergicznych.  Warto zauważyć, że większą ilość działań niepożądanych na sferę erotyczną wykazują leki starej generacji. Natomiast w wypadku tzw. leków drugiej generacji liczba obserwowanych zaburzeń w sferze seksualnej jest znacznie mniejsza.

Dysfunkcje seksualne chorych na schizofrenię negatywnie wpływają na funkcjonowanie ogólne tych ludzi. Pacjenci z trudnościami w ich życiu  erotycznym znacznie niżej oceniali radość z życia i jego jakość niż pacjenci, u których nie pojawiły się problemy w sferze seksualnej. Dysfunkcje seksualne zgłaszane przez pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią, pojawiają się w wyniku rozwoju samej choroby oraz farmakoterapii. Pacjenci z reguły nie dostają informacji od swoich lekarzy prowadzących o możliwym wpływie leczenia przeciwspychotycznego na ich życie erotyczne. Często  prowadzi to do samodzielnego odstawienia leków przez pacjentów i zaniechania leczenia, a wystarczy przecież odpowiednie prowadzenie  edukacji seksualnej.

Źródło informacji można znaleźć w artykule Katarzyny Makarskiej dostępnym tutaj.