Przejdź do treści

Osoby z zespołem Downa chcą by traktować je poważnie! Kampania National Down Syndrom Society

Print screen spotu promującego kampanię z Instagrama Madison Tevlin.

Najnowsza akcja w serwisie społecznościowym TikTok pokazuje, że życie osób z trisomią 21. chromosomu determinuje fakt, że pomimo wieku uważamy je za dzieci.

Dziś 21 marca. To pierwszy dzień astronomicznej wiosny, ale nie tylko. Tego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji amerykańska organizacja National Down Syndrom Society wypuściła wideoklip, który pokazuje, jak brak wiary w osoby cierpiące na zespół Downa wpływa na jakość ich życia.

Młoda, acz już dorosła kobieta opowiada, że w oczach społeczeństwa dorosła jest tylko metrykalnie. I tak w barze zamiast drinka otrzymuje bezalkoholowy napój gazowany. Rodzice kładą ją do snu z maskotką otulając kołdrą jej szyję, jakby ta była wciąż kilkuletnią dziewczynką. Osoby odpowiedzialne za jej edukację również wątpią w jej możliwości. Nauczyciel z góry zakłada, że dziewczyna nie będzie w stanie zrozumieć utworów Szekspira. Uczy ją zatem dziecinnego wierszyka o starym McDonaldzie, który miał farmę, a trener boksu traktuje zajęcia raczej jako zabawę dla malucha niż prawdziwy trening.

Następnie oglądając spot widzimy, że gdyby społeczeństwo nie wychodziło z założenia, że możliwości osoby z zespołem Downa nie przekraczają możliwości dziecka, jej egzystencja wyglądałaby zgoła inaczej. I tak młoda kobieta imprezuje w klubie z przyjaciółmi, pijąc drinki, recytuje dzieła Szekspira, mieszka sama w mieszkaniu umeblowanym wedle własnych upodobań i wali w worek treningowy jak oszalała. Na koniec spotu pojawia się przesłanie kampanii„Załóż, że mogę, a może tak będzie” (ang. Assume that I can, so maybe I will).

Autorom spotu słuszność przyznają osoby z trisomią 21.chromosomu. Natalia Waloch wspomina na łamach „Wysokich Obcasów” słowa Justyny Sobczyk, założycielki Teatru21, gdzie grają osoby z zespołem Downa, która mówiła, że osoby z trisomią 21. chromosomu nadal traktowane są jak małe dzieci. Wspominała, że wiele z nich pragnie założyć rodzinę, podczas gdy dla społeczeństwa to marzenie w wydaniu osób z zespołem Downa pozostaje mrzonką.

Także w Wysokich obcasach dwie kobiety mające zespół Downa – Paula Rakowska i Dominika Kasińska wspominały, że pomimo iż mają już swoje lata, wciąż postrzegane są jak maluchy, przykładowo odmawia im się sprzedaży butów na obcasie.

Na szczęście w dzisiejszych czasach społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na osoby z zespołem Downa. Wysoko funkcjonujący ludzie z tą wadą genetyczną podejmują studia, zakładają rodziny, osiągają sukcesy w zawodach sportowych i realizują się w biznesie. Portorykanka Sofia Jirau była modelką Victoria’s Secret, natomiast Marian Avila z Hiszpanii zrobiła sesję ślubną dla magazynu Vouge oraz kampanię dla Levi’s. Ogromny sukces odniosła Mar Galcerán, która w styczniu bieżącego roku jako pierwsza w historii osoba z zespołem Downa została parlamentarzystką regionu Walencji. W wieku 18 lat wstąpiła do Konserwatywnej Partii Ludowej, a przez ponad dwie dekady była urzędniczką państwową.

Przed rokiem na rynku pojawiła się lalka Barbie z zespołem Downa. Stworzenie takiej zabawki przez firmę Mattel było odpowiedzią na zarzut, że lalka będąca obiektem pożądania nie tylko małych dziewczynek nie reprezentuje prawdziwych kobiet. Budowa ciała Barbie oraz rysy jej twarzy mają cechy charakterystyczne dla osób z zespołem Downa. Wzór na jej sukience ma niebiesko-żółte barwy, co nie jest przypadkiem, gdyż kolory te są barwami świadomości trisomii 21. chromosomu. Na szyi lalka nosi naszyjnik z trzema szewronami, także symbolizującymi zespół Downa.Na nogach natomiast ma ortezy, takie same, z których korzystają niektóre dzieci z tą wadą, by podeprzeć ich stopy i usztywnić kostki.

Opracowano na podstawie: Jesteśmy dorośli i tak chcemy żyć. Osoby z trisomią walczą na TikToku o niezależność (wysokieobcasy.pl).

Dodaj komentarz