Przejdź do treści

Bon seniora: brakuje chętnych do opieki

Zdjęcie, seniorka oraz młoda kobieta

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz oceniła, że do obsługiwania bonu seniora brakuje „na starcie” 90 tys. ludzi, którzy mogliby podjąć się opieki nad seniorami.

Zapowiedziała, że w najbliższym czasie zostanie uruchomiony system szkoleń dla zainteresowanych takim zatrudnieniem.Podczas poniedziałkowego spotkania z seniorami w Olsztynie minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz wyjaśniała, na czym będzie polegał bon senioralny.

To będzie świadczenie na wsparcie dla seniorów, których najbliższa rodzina pracuje. Chodzi o to, by opiekun wsparł seniora w codziennych czynnościach, np. zrobieniu zakupówczy pielęgnacjitak, by w tym czasie bliscy seniora mogli pracować, by z powodu opieki nad wymagającym wsparcia seniorem nie musieli oni rezygnować z pracy zawodowej – stwierdziła pani minister. Zauważyła przy tym, że takie rozwiązanie ma więcej korzyści: stworzy miejsce pracy dla opiekuna i ukróci funkcjonującą obecnie w tej przestrzeni szarą strefę.

Bon senioralny będzie wynosił połowę minimalnego wynagrodzenia. Obecnie byłaby to kwota 2121 zł brutto (od lipca zaś, po drugiej podwyżce płacy minimalnej zaplanowanej na ten rok, wyniosłaby 2150 zł brutto).

Marzena Okła-Drewnowicz przyznała jednak, że na starcie tego programu brakuje ok. 90 tys. ludzi, którzy mogliby świadczyć usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne wobec potrzebujących osób starszych.

Dlatego będziemy uruchamiać szkolenia z tego zakresu, te szkolenia będą finansowane z pieniędzy unijnych – dodała i zaznaczyła, że jeden opiekun może się zajmować 2-3 osobami, co sprawi, że jego zarobki będą bardziej satysfakcjonujące. Na szkoleniach osoby, które chcą podjąć pracę z wymagającymi wsparcia seniorami nauczą się na przykład jak wykonywać czynności pielęgnacyjne na osobach dorosłych, czy też jak je podnosić.

Minister ds. polityki senioralnej zachęcała do przystąpienia to tego programu – w charakterze opiekunów – seniorów, którzy są aktywni, sprawni, są w stanie pomóc innym.

Opieka nad innym seniorem może być formą dorobienia do emerytury. Nie trzeba będzie się angażować w pracę na cały etat, można to będzie robić w takiej liczbie godzin, jaką się będzie w stanie wykonać – zauważyła minister M. Okła-Drewnowicz i zachęcała seniorów do uczestnictwa w przygotowywanych szkoleniach.

W spotkaniu z minister Marzeną Okłą-Drewnowicz uczestniczył kandydat na prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk, który zapowiedział, że chce w mieście utworzyć centrum dla seniorów.

W zamierzeniu ma to być przestrzeń, w której osoby starsze będą mogły się spotykać w szerszym gronie i aktywnie, interesująco spędzać czas.

Dodaj komentarz