Przejdź do treści

Konferencja „Technologie wspomagające – dostępem do rozwoju i nowoczesności”

logo państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

W najbliższy piątek, 22 marca 2024 roku w murach Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbędzie się konferencja przebiegająca pod hasłem: „Technologie wspomagające – dostępem do rozwoju i nowoczesności”.

W wydarzeniu organizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie udział wezmą przedstawiciele samorządów, instytucji z obszaru opieki społecznej, świata nauki oraz służby zdrowia. Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy pomiotami działającymi na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Mając na względzie dotychczasową współpracę z panią wicestarostą Anną Jung, otwartość oraz innowacyjne podejście Powiatu Gnieźnieńskiego do problemów osób z niepełnosprawnością, zamierzamy podczas konferencji – mówiąc o różnych rozwiązaniach technologicznych – zwrócić szczególną uwagę na temat wypożyczalni technologii wspomagających, uruchomionej przez PFRON w celu umożliwienia osobom z niepełnosprawnościami dostępu do sprzętu oraz właśnie wysoko zaawansowanych technologii – mówi Anna Skupień, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddziału w Poznaniu.

Dzięki temu działaniu osoby niepełnosprawne będą mogły zwiększyć swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, na równi z innymi. Wypożyczalnie sprzętu są bowiem optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza z uwagi na brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupów nowych urządzeń. Takie miejsca oferują ponadto możliwość wypróbowania i dopasowania najlepszejtechnologii dla każdej osoby indywidualnie, zgodnie z jej rzeczywistymi potrzebami – podkreśla dyrektor Anna Skupień.

To kolejna z inicjatyw, podejmowana przez Powiat Gnieźnieński, której celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz debata nad dostępem do nowoczesnych technologii, ułatwiających im codzienne funkcjonowanie i rehabilitację. Jak podkreślają przedstawiciele Powiatu Gnieźnieńskiego, takie przedsięwzięcia nie byłyby możliwe bez ogromnego wsparcia ze strony dyrektor poznańskiego oddziału PFRON dr Anny Skupień i jej współpracowników.

Założeniem konferencji, którą dzięki uprzejmości pani dr Anny Skupień realizujemy wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jest omówienie niebagatelnej roli technologii wspomagających w zapewnianiu dostępu do innowacji osobom niepełnosprawnym – mówi Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński.

–  Będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania nowinek technologicznych oraz dyskusji na temat wyzwań związanych z tym obszarem. Dyskutować będziemy między innymi o uwarunkowaniach systemowych, ale również konkretnych przykładach nowoczesnych rozwiązań w zakresie zaopatrzenia w protezy, protetyki słuchu, mobilności pacjentów neurologicznych, czy też technologii wspomagających osoby z niepełnosprawnością wzroku. Jeszcze raz z całego serca dziękuję dyrektor Annie Skupień za tak cenną, dla społeczności naszego powiatu, otwartość na instytucjonalną współpracę – zaznacza wicestarosta Anna Jung.

Kontakt dla mediów (Oddział Wielkopolski PFRON):

Tomasz Paczkowski

tel.: 504 852 298;

e-mail: tpaczkowski@pfron.org.pl

Dodaj komentarz