Przejdź do treści

Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego

Do 22 lutego 2024 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego”.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zabezpieczyło środki w wysokości 200 milionów złotych na realizację przedsięwzięcia. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie osób studiujących ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Podstawowym zadaniem konkursu jest zwiększenie dostępności uczelni wyższych oraz innych podmiotów prowadzących szkoły doktorskie.  Ze zmian architektonicznych i organizacyjnych, które zostaną wdrożone w ramach projektu osoby z niepełnosprawnością korzystać będą mogły w trakcie, jak i po zakończeniu realizacji programu. O dofinansowanie mogą starać się szkoły wyższe oraz jednostki naukowe prowadzące szkoły doktorskie, pod warunkiem że jeszcze nie realizowały projektów w poprzednich trzech edycjach konkursu „Uczelnia dostępna”, które stanowiły część programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Środki pozyskane w ramach przedsięwzięcia można przeznaczyć między innymi na:

  • “usprawnienie struktury organizacyjnej”,
  • “zniesienie barier architektonicznych”,
  • “poprawę dostępności technologii informacyjnej”,
  • “tworzenie potrzebnych procedur i zapewnienie niezbędnych technologii wspierających”.

Projekty zgłaszane do konkursu podmioty uprawnione mogą realizować w ramach ścieżek START lub ROZWÓJ:

  • Ścieżka „Start ku dostępności” (START) jest adresowana do szkół wyższych, które rozpoczynają wdrażanie dostępności studiów dla wszystkich studentów lub podjęły już elementarne działania w tym zakresie. Realizacja projektu w ramach tej ścieżki tworzy możliwość rozwoju w zakresie dostosowania infrastruktury. Projekty mogą również dotyczyć odpowiedniej organizacji studiów na danej uczelni dla potrzeb wszystkich osób studiujących. Maksymalna wartość dofinansowania projektu  w ramach tej ścieżki  to 2 miliony złotych.
  • Ścieżka „Rozwój w dostępności” (ROZWÓJ) kierowana jest do szkół wyższych, które w obszarze dostępności wdrożyły już podstawowe rozwiązania i z powodzeniem mogą podejmować dalsze czynności w celu wprowadzenia bardziej zaawansowanych udogodnień. Projekty w ramach tej ścieżki powinny służyć  rozwinięciu stabilnej i sprawnej struktury wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Dofinansowanie, które można pozyskać w tej ścieżce to kwota w maksymalnej wysokości  6 milionów  złotych.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Środki na realizację programu pochodzą z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.

Dodaj komentarz