Przejdź do treści

Odwiedź Puławy i wejdź w świat ogrodu sensorycznego

Przy Spółdzielni Socjalnej „Inicjatywa” w Puławach powstał ogród sensoryczny dedykowany najmłodszym z różnymi niepełnosprawnościami.

Stworzyli go w ramach Wolontariatu Pracowniczego pracownicy Grupy Azoty Puławy.

W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu Grupy Azoty jest realizowany wolontariat pracowniczy. Zgłosiliśmy nasz projekt – wyposażenie ścieżki sensorycznej. Trochę nawiązujemy do pomysłów pana prezesa, który wyposaża swój ogród w stylu zero waste. Chcieliśmy do tego nawiązać, wykorzystując stare palety. Myślę, że będzie ładnie – komentuje na łamach www.radio.lublin.pl lider opisywanego projektu Maciej Kopera.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Maćkowi za ten pomysł, za pracę, którą włożyli – dodaje Paweł Romański ze Spółdzielni Socjalnej „Inicjatywa”.

Powstają nasadzenia, ścieżka wspinaczkowa dla dzieci, przestrzenie sensoryczne, gdzie będzie można przede wszystkim pobawić się swoim zmysłem słuchu, ale tak naprawdę ten ogród będzie miejscem odpoczynku, gdzie każdy może przyjść po szkole, przedszkolu, pracy i spędzić jakiś czas – podsumowuje pan Paweł.

To drugi rok naszej inicjatywy – zaznacza natomiast Łukasz Gąbka, przewodniczący sekcji młodych Solidarność Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.

W zeszłym roku przy willi Samotni budowaliśmy strefę wypoczynku z różami, dębami, były pergole. A w tym roku robimy dla dzieci – kończy z uśmiechem.

W przestrzeni ogrodu sensorycznego znajduje się na przykład piramida wspinaczkowa, przeznaczona dla najmniejszych dzieci. Jest stosunkowo niska. Po zabezpieczeniu przyczepione zostaną do niej uchwyty wspinaczkowe i dzieci będą miały trochę frajdy. Sama ścieżka wspinaczkowa nie jesttak bardzo sensoryczna, ale będzie stanowiła dodatkową atrakcję.

Jeżeli chodzi o sensoryczne rzeczy, to pojawią się we wspomnianym miejscu przede wszystkim rośliny, które będą pobudzały słuch dzieci,wydając różne dźwięki, szumy. Będzie bardzo kolorowo, o różnej porze roku rozkwitać mają inne pąki. Przetransportowane zostaną też donice, gdzie dzieci będą miały okazję dotykać rozmaitych rzeczy o różnej strukturze, na przykład szyszek, kamyków.

Wolontariusze zabezpieczą natomiast konstrukcje drewniane, które zamówiono, mają one posłużyć jeszcze przez długi okres czasu.

Malujemy teraz już mniejsze elementy, ale to fajna zabawa – mówią wolontariusze. Aktualnie malujemy stojaki, w których będą kwiaty – dodają.

Ogród sensoryczny to przygotowywanie naszego mózgu na doświadczanie różnych bodźców.

Jakbyśmy tego naukowo nie określili, badania mówią jedno: dopóki dziecko się nie wybawi, nie będzie się uczyć, nie będzie się rozwijać we właściwy sposób, dorośli muszą dać mu czas na zabawę – nie tylko w robotykę czy w klocki, ale przede wszystkim w piasku, w wodzie, żeby sensorycznie poznało mnóstwo różnych bodźców rzeczywistości i było przygotowane na życie w dorosłym świecie.

Do tej pory w ramach Wolontariatu Pracowniczego Grupy Azoty Puławy zrealizowano ponad 20 różnych projektów dla lokalnej społeczności.

Bardzo ciekawe przedsięwzięcie! Brawa dla pomysłodawców i realizatorów.

Dodaj komentarz