Przejdź do treści

Przełom w poznańskiej kardiologii dziecięcej

Twoje dziecko ma problemy kardiologiczne? Rozwiązaniem są innowacyjne metody leczenia wprowadzone przez Klinikę Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Szpitalnej w Poznaniu.

We wspomnianej placówce będą teraz możliwe mało inwazyjne operacje wad wrodzonych serca, a także nowoczesne zabiegi hybrydowe.

Jest to rewelacyjna informacja, z której ucieszą się rodzice wraz z najmłodszymi.

Zabiegi hybrydowe to przełomowe podejście w terapii wad wrodzonych serca u dzieci oraz połączenie interwencyjnych technik kardiologicznych z kardiochirurgicznymi.

Sprawdzają się one szczególnie u małych pacjentów ze skomplikowanymi wadami serca i pozwalają osiągnąć znacznie lepsze rezultaty leczenia, zmniejszając do minimum ryzyko dla dziecka– zaznacza   prof. Waldemar Bobkowski, kierownik Kliniki.

Zabiegi hybrydowe to duży krok naprzód w kwestii leczenia wad serca, dający tak potrzebną nierzadko nadzieję nie tylko na szansę przeżycia, ale na poprawę jakości funkcjonowania dzieci dotkniętych szczególnie złożonymi wadami serca.

Kardiologia dziecięca w Poznaniu jest od dłuższego czasu jednym z wiodących ośrodków kardiologicznych w Polsce. Decyzja o podejmowaniu się rutynowo tak skomplikowanych zabiegów wymagała nie tylko utworzenia profesjonalnego zespołu kardiologów i kardiochirurgów dziecięcych. Zabiegi hybrydowe wykonuje się w specjalnie wyposażonych salach, które są rozwiniętymi technologicznie przestrzeniami, wyposażonym w fachową aparaturę wartą wiele milionów złotych. To jednocześnie blok operacyjny kardiochirurgiczny oraz pracownia kardiologii inwazyjnej.

Dzięki temu, lekarze mogą skutecznie przeprowadzać skomplikowane procedury, minimalizując jednocześnie ryzyko powikłań. Ta zaawansowana technologia wymaga wysokich nakładów finansowych, ale przynosi istotne korzyści małym pacjentom.

Profesor Bobkowski zaznacza, że zabiegi hybrydowe to przyszłość medycyny, a dla wielu dzieci ze złożonymi wadami serca stanowią one jedyną szansę na przeżycie i przyszły powrót do sił.

Zabiegi hybrydowe na sercu małych dzieci są zawsze trudne. W jednym miejscu skupiony jest zespół kilkunastu wysokiej rangi specjalistów– mówi Dr Rafał Surmacz, kierownik Działu Kardiologii Inwazyjnej i Elektrofizjologii poznańskiej Kliniki.

Do ich przeprowadzenia konieczne jest zaangażowanie całego sztabu osób: kardiologów dziecięcych, kardiochirurgów – kierowanych w poznańskiej klinice przez dr Marcina Gładkiego, elektrofizjologów, anestezjologów, wyspecjalizowanych pielęgniarek, elektroradiologów, instrumentariuszek i perfuzjonistów. Skuteczne przeprowadzenie tych procedur wymaga nie tylko olbrzymiego doświadczenia, ale także doskonałej organizacji i współpracy całego zespołu – dodaje lekarz.

W minionym tygodniu z poznańskiej kliniki odesłano do domu kolejne dziecko, u którego z sukcesem wszczepiono przez skórnie biologiczną zastawkę do serca bez potrzeby otwierania klatki piersiowej.

Za pomocą cewnika wprowadza się do serca przez skórnie specjalne rusztowanie metalowe (stent), a następnie rozpręża się w tym miejscu zastawkę biologiczną – opisuje dr Rafał Surmacz. Przezskórne wszczepianie zastawek ma wiele korzyści w porównaniu z zabiegami kardiochirurgicznymi. Przede wszystkim jest to mniej inwazyjny zabieg i wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań. Istotnie skraca się czas pobytu dziecka w szpitalu do 4-5 dni, szybszy jest powrót dzieci do normalnych aktywności życiowych po wyjściu z kliniki – podsumowuje medyk.

Z pewnością jest to świetna wiadomość dla rodzin, w których najmniejszy domownik walczy z chorobą serca. Medycyna pędzi naprzód i dobrze byłoby, żeby przekładało się to na niższy wskaźnik problemów ze zdrowiem. To jedynie życzenie, ale bez wątpienia postępy w nauce już teraz gwarantują wyższą jakość życia naszych dzieci.

Dodaj komentarz