Przejdź do treści

Specjaliści alarmują: co piąte dziecko czuje się wyczerpane fizyczne

Kondycja fizyczna, zdrowie i dobre samopoczucie to fundamentalne potrzeby każdego człowieka, w tym również tego najmłodszego.

Badania przeprowadzone przez Rzecznika Praw Dziecka pokazują jednak, że w bardzo wielu przypadkach nie są one spełnione. Wynika z nich, że aż 19% uczniów w najniższych klasach szkół podstawowych czuje się wyczerpana fizycznie, chora oraz nie ma energii życiowej. W starszych grupach liczby te nieco się zmniejszają, do złego samopoczucia przyznaje się 16 proc. uczniów klas szóstych szkół podstawowych oraz 15 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych.

Pomocy w poprawieniu bardzo złej kondycji fizycznej wymaga pilnie aż 17 proc. wszystkich polskich uczniów.

Wyniki te są bardzo niepokojące i nie powinny zostawać niezauważone.

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak ruchu oraz wysiłku fizycznego, które są absolutnie kluczowe dla zdrowia człowieka.

10 proc. najmłodszych uczniów, którzy wzięli udział we wspomnianym badaniu, nie jest aktywna fizycznie. W średniej grupie wiekowej – 12 proc. Wśród młodzieży brak aktywności fizycznej dotyczy aż 27 proc. badanych.

Ruch można jednoznacznie określić jako niezbędny dla prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Aktywność fizyczna pozwala na prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, oddziałuje na rozwój układu oddechowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Jest również ważnym czynnikiem warunkującym utrzymacie prawidłowej masy ciała.

Ruch hartuje organizm, zapobiegając pojawianiu się różnorodnych chorób wieku dziecięcego.

Ma również ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego – wpływa korzystnie na samopoczucie, pomaga radzić sobie ze stresem, wspomaga także leczenie objawów depresji.

Aktywność fizyczna wpływa na poprawę sprawności umysłowych, pomaga w szybkim podejmowaniu decyzji, świadomym planowaniu, skupianiu się, dzieleniu uwagi na kilka czynności, zwiększa możliwości pamięci krótkoi długotrwałej.

Wspomaga również rozwój zdolności społecznych, empatii, kreatywności, przyczynia się do zmniejszania poczucia niepokoju i poprawia jakość snu.

Wszystkie te dane wyraźnie pokazują, że aktywność fizyczna jest niezbędna z punktu widzenia rozwoju psychoruchowego dzieci.

Jak możemy zachęcić najmłodszych do zwiększenia ilości ruchu?

Sposób wyboru aktywności różni się pomiędzy grupami wiekowymi.

Zajęcia oferowane młodzieży powinny być dostosowane do indywidualnych zainteresowań uczestników, tylko wtedy mają szansę skutecznie zachęcić młodych ludzi do uprawiania sportu.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, aktywność fizyczna powinna być oparta na grach i zabawach ruchowych. Zajęcia należy ukierunkować zarówno na rozwój sprawności fizycznej, jak i na kształtowanie prawidłowej postawy ciała.

Z pomocą w aktywizowaniu najmłodszych grup przychodzi Magiczny Dywan onEVO, czyli interaktywna podłoga wraz z pakietami gier przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku, a w szczególności nowy pakiet Fitness Dla Najmłodszych.

Zaprojektowane przez ekspertów rozgrywki mają miejsce w kosmosie, nad jeziorem czy na łące. Różnorodna tematyka, sceneria i poziom trudności gier, pozwalają prowadzącemu na dopasowanie odpowiedniej zabawy do możliwości psychofizycznych dziecka.

To doskonały sposób na zachęcenie najmłodszych do ruchu, a co za tym idzie – na poprawienie ich stanu zdrowia.

Dobra zabawa to kluczowy atut interaktywnych rozwiązań aktywizujących dzieci. Właśnie dlatego wszystkie gry tworzone przez zespół onEVO zapewniają nie tylko ruch i rozwój, ale także świetną rozrywkę, co pozwala nauczycielom przeprowadzić zajęcia w bardzo atrakcyjny dla dzieci sposób.

Dodaj komentarz