Przejdź do treści

Praca zdalna a obowiązki pracodawcy i pracownika z niepełnosprawnością

W dniu 7 kwietnia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy, które regulują wykonywanie pracy zdalnej.

Z nową, z punktu widzenia prawa pracy formą wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników wiążą się nowe koszty, które pokryje pracodawca.Ponadto zmiany wrpowadzone do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych poszerzają definicję kosztów pracy zdalnej i  definicję kosztów płacy, którą wykorzystywana jest we wnioskach o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami. Dofinansowanie do wynagrodzeń przysługuje zatem również do kosztów, jakie pracodawca ponosi w związku z pracą zdalną pracownika z niepełnosprawnością. Pracę zdalną można wykonywać całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika. Najczęściej jest to jego miejsce zamieszkania. Możliwość wykonywania pracy zdalnej, a także warunki jej wykonywania określane są przez pracodawcę.

Pracodawcy umożliwiający pracę zdalną muszą:

  • pokryć koszty instalacji, serwisu, konserwacji narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, które są niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, a także
  • pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych, które są niezbędne do wykonywania pracy zdalnej oraz
  • pokryć inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej.

Pracodawca i pracownik są zobowiązani do ustalenia zasad korzystania w trakcie pracy zdalnej z materiałów i narzędzi pracy, których nie zapewnił pracodawca.  Z tego powodu pracownikowi, który wykonuje pracę zdalną przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej w porozumieniu z pracodawcą. Obowiązek pokrycia kosztów pracy zdalnej albo wypłaty ekwiwalentu przedsiębiorstwo, firma lub dowolny inny podmiot zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami mogą zastąpić wypłatą ryczałtu, którego wysokość odpowiada przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej.

We wnioskach o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych pracujących zdalnie  za kwiecień 2023 r. w wynagrodzeniu brutto pracodawcy  muszą uwzględnić również koszty pracy zdalnej: ekwiwalent lub ryczałt, wypłacany pracownikowi z niepełnosprawnością w związku z pracą zdalną.

Opracowano na podstawie porównania informacji podanych na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Więcej informacji tutaj i tutaj.

Dodaj komentarz