Przejdź do treści

Artystyczne kolonie małych odkrywców

Hasło MALI ODKRYWCY dla wielu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oznacza wyjątkowy czas – czas ciekawych wakacji i często pierwszego, samodzielnego wyjazdu.

Za nami artystyczne kolonie MALI ODKRYWCY Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEI – wielu uczestników przyjechało na nie po raz pierwszy, inni odliczają miesiące do kolejnych kolonii i znów są z nami. Pięć dni kolonii a tak wiele się działo!

Nocowanie w Blues Hostelu było również dla części uczestników czymś nowym, kolejnym ważnym doświadczeniem. Każdego dnia, po śniadaniu autobusem MZK Konin, grupa pod opieką części opiekunów, asystentów i wolontariuszy jechała na zajęcia artystycznego OSADY JANASZKOWO. A tam czekała na nich Ewa Maciejewska, koordynator kolonii wraz z pozostałymi wolontariuszami. Priorytetem na tych koloniach, oprócz dobrej zabawy było bezpieczeństwo oraz wsparcie każdego uczestnika.

Podzieleni na dwie grupy MALI ODKRYWCY bawili się świetnie, odkrywali swoje talenty, zaprzyjaźniali się. Na koloniach był jeszcze jeden uczestnik – Lisek Ibisek, bohater opowiadań Anny Rosiak Walczak – scenki teatralne na postawie przygód LISKA IBISKA, wspólne tworzenie jego miasta i lasu dało wszystkim mnóstwo radości.

Iwona Cichocka wraz z Iloną Janiszewską i Monika Art wprowadzały w wielobarwny świat arteterapii, plastykoterapii. Różne formy malowania, tworzenie i ozdabianie instrumentów muzycznych, eksperymentowanie z masami, w tym np. kolorowy śnieg – to tylko niektóre z arteterapeutycznych atrakcji.

Czy mydełka mogą być piękne? – oczywiście, przekonaliśmy się o tym podczas warsztatów prowadzonych przez Martę Ławniczak. Każde z mydełek było inne, a ich robienie dało wszystkim dużo satysfakcji.

Warsztaty teatralne – prowadzone przez Iwonę Grześkowiak i Joanną Janikowską to zawsze integralny element kolonii. Poruszaliśmy się w rytm muzyki, tworzyliśmy orkiestrę, która grała pod batutą coraz to innego dyrygenta, robiliśmy krótkie scenki teatralne, rozmawialiśmy o naszych ulubionych bohaterach i tworzyliśmy inne wersje znanych bajek.

I oczywiście pracowaliśmy nad układem ‘Motyle”, który zaprezentowaliśmy na piątkowym spotkaniu z rodzicami.

Na koloniach nie zabrakło również zajęć sportowych prowadzonych przez Paulę Domaradzką i Huberta Kwiatkowskiego. Bieganie, piłka nożna, zabawy ruchowe – każdy znalazł coś dla siebie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale za uczestnictwo w kolonijnej olimpiadzie.

Już po zajęciach, po wspólnej kolacji przyszła pora na Randkę w ciemno I dyskotekę.

Na naszych MAŁYCH ODKRYWCACH ogromne wrażenie zrobiła paralotnia, którą pokazał i opowiadał o niej Bartłomiej Cichocki. Elementy stroju paralotniarza, zabezpieczenia, ciekawe opowiadania o lotach na paralotni, wspólne zdjęcie i pytanie: kto chciałby usiąść w uprzęży trajki (wózka) paralotni i pojechać w krótką przejażdżkę?

Brawo dla odważnego Gabrysia! Nie tylko Gabryś zrobił na koloniach coś po raz pierwszy. Wirtuozem Musicon Club został Eryk, brawo!

Wszyscy świetnie bawiliśmy się na zajęciach muzycznych prowadzonych przez Piotra Glapę. Wspólne granie i solówki, zmiana instrumentów – było fantastycznie.

Kolonie zakończyły się w piątek – trzynastego ale zdecydowanie nie był to pechowy dzień.

Odczarowaliśmy go tańcem z kroplą deszczu, optymistycznymi kartami i malowaniem kubków – pamiątki z kolonii.

Jeszcze tylko próba bez udziału gościa po niej Zuzanna Janaszek Maciaszek przywitała rodziców i podziękowała osobom zaangażowanym w kolonie oraz wszystkim tym, dzięki którym mogły być one zorganizowane. Nadszedł czas na prezentacje MOTYLI – urokliwej opowieści o uwalnianiu się, która została przez publiczność przyjęta oklaskami i wzruszeniem.

Oczywiście było i ognisko, które przygotowali dla nas zaprzyjaźnieni strażacy z  OSP Wąsosze ale i malowanie kamieni oraz wspólne granie na zakończenie.

Ostatnie rozmowy i  pożegnania ale i zapewnienia – Wrócę w przyszłym roku”J

Zajęcia na kolonii wychowawczyni z uczestniczką

grupa kolonistów

Trzech kolonistów w tym chłopiec na wózku

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz