Wyprawa chirurgów do Kamerunu

marcinl, 1 czerwiec, 2017 - 09:46
red.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” przygotowuje wyjazd grupy chirurgów do Kamerunu. Lekarze Ci udadzą się do Afryki w połowie lipca 2017 r. na trzy tygodniowy pobyt.

 

Chirurdzy operować będąw szpitalu misyjnym w Salapumbe w środku równikowego lasu. Las, który do tej pory stanowił dom Pigmejów w zastraszającym tempie znika, co powoduje to, że ich życie nie należy do łatwych. By zarobić na swe utrzymanie Pigmeje pracują w kompaniach leśnych, gdzie wykonują zadania często przerastające ichsiły. Bardzo często ciepią są przepukliny, uniemożliwiające im codzienne funkcjonowanie. Z powodu tej przypadłości i innych schorzeń nie są w stanie pracować i utrzymywać swoich licznych rodzin. Część z nich nigdy nie była u lekarza. Do tej pory Pigmeje wykorzystywali jedynie tradycyjne metody leczenia, które na przykład wobec przepuklin okazują się nieskuteczne. W Kamerunie przepukliny operuje się jedynie w stolicy kraju i zabiegi te są odpłatne.

 

Poszukiwania lekarzy chętnych na to by pojechać do Kamerunu trwały dwa lata. Ostatecznie w wyprawie brać będą udział trzy osoby: chirurdzy Renata Popik i Grzegorz Szanecki oraz anestezjolog Olga Stańkowska. Na miejscu jest jedynie jedna pusta sala operacyjna. Prąd w szpitalu jest za sprawą generatora i dostępny jest jedynie dwie godziny w ciągu doby. Polscy lekarze wykonywać będą głównie operacje przepuklin a także inne nieplanowane zabiegi.

 

Przygotowania do wyjazdu trwają łącznie z poszukiwaniem sponsorów i kompletowaniem koniecznego sprzętu i leków. Każda potrzebna przy operacji rzecz musi trafić do Kamerunu z Polski. Fundacja „Redemptoris Misso” apeluje o pomoc finansową.

 

31 maja 2017 r. o godz. 10:00 odbyło się pakownie transportu pomocy do Kamerunu. Zawiera on m. in. materiały chirurgiczne potrzebne wolontariuszom na miejscu, takie jak szwy, obłożenia, igły, strzykawki, odzież chirurgiczna, generatory prądu, USG i leki).

 

 

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz