W Małopolsce powstały nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

marcinl, 15 styczeń, 2019 - 10:31
Martyna Sergiel

Pawilon z frytkami i spółdzielnia socjalna zajmująca się niszczeniem dokumentów - to inicjatywy podjęte przez działające w Małopolsce organizacje pozarządowe. Ich celem jest zapewnienie miejsc pracy osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Spółdzielnia „Albert” została uroczyście otwarta 4 stycznia w Chełmku w powiecie oświęcimskim. Prowadzona przez Fundację im. brata Alberta spółdzielnia jest odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest stworzenie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie piątka absolwentów WTZ znajdzie tam zatrudnienie i będzie zajmować się niszczeniem dokumentów.

 

- Stała praca to dla tych osób jedna z najważniejszych spraw. Mogą poczuć się potrzebne w społeczeństwie, a nie tylko czekać na dotację. Niestety, realia są ciągle takie, że niewielu ma gdzie pracować, tym bardziej teraz, gdy do naszego kraju dociera tania siła robocza - tłumaczył w rozmowie z Gazetą Krakowską ks. Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. br. Alberta, który od lat zajmuje się wspieraniem osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin.

 

Wkrótce w Krakowie rozpocznie działalność budka z frytkami belgijskimi w całości obsługiwana przez osoby z zespołem Downa - podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza”.

 

Działające od 20 lat Stowarzyszenie „Tęcza”, z myślą o stworzeniu miejsc pracy dla dorosłych osób z zespołem Downa, powołało spółkę non-profit SPOŁECZNA 21. Spółka weszła we współpracę z firmą Frytki Belgijskie, która darmowo udzieliła jej franszyzy.

 

Źródło informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz