Protetyk słuchu w Afryce

marcinl, 16 kwiecień, 2019 - 09:31
Justyna Janiec - Palczewska

Wczoraj, 15 kwietnia, w siedzibie Fundacji Pomocy Humanitarnej „RedemptorisMissio” odbyło się spotkanie z uczestnikami wyprawy medycznej do Kamerunu w ramach Akcji „Protetyk słuchu w Afryce”.

 

Ekipa wyruszy do Afryki 24 kwietnia z zamiarem pomocy dzieciom głuchoniemym i niepełnosprawnym ze szkoły założonej i prowadzonej przez polską misjonarkę świecką - Ewę Gawin.

 

W Kamerunie dziecko, które rodzi się chore jest ukrywane przez swoją rodzinę w obawie przed piętnowaniem przez otoczenie. Wiele poważnych problemów rodzi także upośledzenie słuchu. Dzieci niesłyszące bardzo często wykorzystywane są, jako darmowa siła robocza. Żyjąc w ciszy nie potrafią protestować… Zazwyczaj głusi nie wiedzą nawet jak mają na imię i ile mają lat.

 

Wolontariuszka Fundacji „RedemptorisMissio” audiofonolog i protetyk słuchu mgr Agnieszka Łukanowska pracowała przez trzy miesiące w szkole dla dzieci głuchych w Bertoua w Kamerunie. Po przebadaniu uczniów okazało się, że większość z nich jest w stanie powrócić do świata dźwięków! Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią rehabilitację i zdobyć profesjonalne aparaty słuchowe. Fundacja zwróciła się o pomoc do Polaków. Dostali ponad 100 aparatów słuchowych od ludzi, którym nie były już potrzebne oraz ponad 100 od firm Sivantos, Sonova i Interton. Bardzo pomogło Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszących „Migacze” z Piły. To właśnie stamtąd zgłosił się do Fundacji Damian Mateusz Wycisło, który sam będąc osobą, która słyszy i mówi dzięki aparatowi słuchowemu postanowił pomóc dzieciom w podobnej sytuacji. Damian w pilskich parafiach uzbierał ponad 2,5 tysiąca złotych.

 

Projekt „Protetyk słuchu w Afryce” to wspólne dzieło Diecezji Tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej „RedemptorisMissio”. Patronuje mu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wydział Lekarski II i Zakład Protetyki Słuchu na tymże Uniwersytecie. Projekt ten daje nadzieję na przywrócenie dzieciom z Bertoua normalnego życia. Jego uczestnicy to pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu: dr hab.n.med. Dorota Hojan-Jezierska prof.UM, dr n.fiz.Olgierd Maciej Stieler i protetyk słuchu mgr Agnieszka Łukanowska oraz fizjoterapeutka mgr Edyta Wdowiak. Wolontariusze Fundacji już na przełomie kwietnia i maja będą przywracać do świata dźwięków kameruńskie dzieci.

 

Nadal można wesprzeć projekt wpłacając dowolną kwotę na konto Fundacji.

 

Fundacja Pomocy Humanitarnej „RedemptorisMissio”:

09 1090 2255 0000 0005 8000 0192 z dopiskiem: Protetyk słuchu w Afryce

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz