Program Tele-Anioł

marcinl, 11 czerwiec, 2018 - 08:54
red.

W Krakowie dokonano prezentacji opasek, które używane będą w programie Tele–Anioł.

 

Docelowo z projektu tego skorzystać ma 10 tys. niesamodzielnych osób z całego województwa Małopolskiego. Opaski przypominające z wyglądu elektroniczny zegarek w sytuacjach zagrożenia umożliwiają wezwanie pomocy. Tele–Anioł jest to największa tego typu inicjatywa w Polsce. Władze województwa będą realizować go razem z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

 

Osoby niesamodzielne z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub podeszłego wieku zostaną wyposażone w urządzenia przypominającez wyglądu elektroniczny zegarek. Działają one jednak jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza znajdują się na nich trzy przyciski. Aby wezwać pomoc w nagłych wypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem „SOS”. Urządzenie połączy się wówczas z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni.

 

Sprzęt, który otrzymają beneficjenci projektu ma wbudowany mikrofon i głośnik, można, więc dzięki niemu swobodnie rozmawiać. Ponadto wyposażony jest także w kartę SIM oraz indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela. Po to by odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.

 

Więcej informacji o tej kapitalnej inicjatywnie można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz