Eksperci projektują inteligentną odzież, która ułatwi osobom głuchoniewidomym komunikację z otoczeniem

marcinl, 9 styczeń, 2018 - 10:36
Martyna Sergiel

„Właśnie ktoś na Ciebie patrzy", „przedmiot, który upuściłeś znajduje się po twojej lewej stronie" - tego typu komunikaty osobom głuchoniewidomym będzie przekazywać odzież projektowana przez grupę ekspertów z Europy. Polakom powierzona została rola nagłaśniania rezultatów prac nad odzieżą.

 

Odzież zaprojektowana z wykorzystaniem inteligentnych tkanin, która spełnia funkcję interfejsu komunikacyjnego dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu stworzył zespół europejskich naukowców i przedsiębiorców z siedmiu krajów. Jednym z członków konsorcjum projektu SUITCEYES, na którego czele stoi szwedzki Uniwersytet w Borås, jest firma Harpo z Poznania - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

 

Naukowcy opracują przykładowy model odzieży oparty na inteligentnych materiałach, który ma pomóc osobom głuchoniewidomym w codziennym i łatwiejszym porozumiewaniu się z otoczeniem. Interaktywny, dotykowy interfejs pozwoli na zwiększenie zdolności kognitywnych i poszerzenie sfery zmysłów.

 

Odzież posiadać będzie czujniki i technologie, które umożliwią pozyskanie wiedzy o tym, co dzieje się wokół użytkownika takiego inteligentnego ubrania. Fakt ten ułatwi komunikację językową, usprawni proces zapamiętywania i uczenia się, a także zagwarantuje danej osobie dostęp do rozrywki - mówi prezes spółki Harpo Jarosław Urbański - Mamy nadzieję, że odzież będzie mogła być wykorzystywana również w innych dziedzinach, takich jak sport, czy też przez nurków lub strażaków w sytuacjach ograniczonej widoczności i konieczności posiadania wolnych rąk - dodaje.

 

Projekt będzie finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. W ciągu trzech lat powstanie działający prototyp, który, jeżeli tylko się sprawdzi będzie mógł wejść do powszechnego użytku. Polacy będą czuwać nad właściwym przebiegiem działań związanych z upowszechnianiem wyników projektu oraz ich wykorzystaniem, również w obszarze biznesu.

 

Partnerzy konsorcjum mają przydzielone różne zadania we wspomnianym projekcie.  Uniwersytet w Borås stworzy na przykład inteligentny interfejs dotykowy. Greckie Centrum Badań i Technologii (CERTH), jest odpowiedzialne za technologiczny proces rozpoznawania twarzy i obiektów, przechwytywanie danych, tłumaczenie i semantykę. Uniwersytet w Offenburgu z Niemiec wykorzysta mechanikę znaną z gier komputerowych do modelowania ludzkich reakcji i zachowań. Uniwersytet w Leeds z Wielkiej Brytanii zbada przyszłe potrzeby użytkowników, a także technologie związane z nawigacją i percepcją przestrzenną otoczenia. Wolny Uniwersytet Amsterdamski z Holandii, odpowiedzialny będzie za kwestie psychofizyczne dotyku, przetestuje prototyp. Firma Les Doigts Qui Rêvent z Francji utworzy szereg kontaktów z użytkownikami końcowymi.

 

Projekt SUITCEYES rusza w styczniu i jest finansowany z programu Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji „Horyzont 2014-2020".

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz